W podziękowaniu za życie
25 listopada 2019
W podziękowaniu za życie

Listopad upłynął pod znakiem wydarzeń związanych z honorowym krwiodawstwem oraz obchodami setnej rocznicy powstania Polskiego Czerwonego Krzyża.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca wyniki kampanii „Niepodległą mamy we krwi”, organizowanej przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Legion oraz Wojskowy Instytut Wydawniczy. W ramach kampanii, trwającej od 1 września do 18 listopada, zorganizowano w całym kraju 61 akcji krwiodawstwa, w trakcie których zebrano ponad 830 litrów krwi. Podczas gali Powiat Legionowski otrzymał podziękowania za propagowanie i wspieranie honorowego krwiodawstwa. Certyfikat odebrali wicestarosta Konrad Michalski oraz członkowie zarządu Powiatu Sylwester Sokolnicki i Artur Stankiewicz.

Kampania połączyła ideę honorowego oddawania krwi z upamiętnianiem odzyskania przez Polskę niepodległości aktywizując i zachęcając do oddawania krwi oraz dodatkowo kształtując poczucie tożsamości narodowej uczestników i identyfikacji Wojska Polskiego z tradycjami narodowymi i oręża polskiego.

Stulecie powstania Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzono podczas uroczystości, którą zorganizowano 22 listopada w legionowskim ratuszu. W jej trakcie wyróżniono 60 najbardziej zaangażowanych krwiodawców. Krwiodawcom wręczono także odznaczenia „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” oraz „Kryształowe Serce” za działalność w Polskim Czerwonym Krzyżu. Dodatkowo sześć osób zostało laureatami odznaczenia honorowego za działalność w Polskim Czerwonym Krzyżu. Puchar dla krwiodawcy, który oddał najwięcej krwi ufundował także starosta legionowski. W jego imieniu wręczył go wiceprzewodniczący Rady Powiatu Przemysław Cichocki. W trakcie gali rozstrzygnięto konkursy plastyczny i poetycki „Honorowe Krwiodawstwo - Stulecie PCK”, które zorganizowano dla uczniów szkół z terenu powiatu.