XXI edycja konkursu o Józefie Piłsudskim, Legionach i Legionowie
26 listopada 2019
XXI edycja konkursu o Józefie Piłsudskim, Legionach i Legionowie

Powiat Legionowski patronował Konkursowi Historycznemu "Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego".

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie 7 listopada  odbyła się uroczystość z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz zakończenia XXI edycji Ogólnopowiatowego Konkursu Historycznego "Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego". Imprezę objął patronatem starosta Robert Wróbel.

Konkurs o Legionach Józefa Piłsudskiego prowadzony jest od 22 lat.  Uroczystość uświetnili swoją obecnością: przedstawiciel Muzeum Historycznego w Legionowie Rafał Degiel, przedstawiciel organizacji kombatanckich płk Zdzisław  Sokalski, nauczyciele historii, pomysłodawca konkursu Henryk Matuszewski i uczestnicy konkursu. Uroczystość zakończyła  się montażem poetycko–muzycznym w wykonaniu uczniów szkoły pod kierunkiem Beaty Mirosz i Anny Grabowskiej.

Głównym celem organizatorów  konkursu - II LO w Legionowie i Muzeum Historycznego - jest zainteresowanie młodego pokolenia jedną z piękniejszych kart naszej historii i ukazanie związków między przeszłością Legionowa a historią Polski i całego narodu. Istotną rolę ma również kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży na przykładzie Legionów i kultywowanie pamięci o nich.

Anna Gogolewska, nauczyciel II LO w Legionowie/MK

 

Zwycięzcami XXI edycji konkursu zostali:

I miejsce – Liceum Salezjańskie im. św. Jana Bosko

II miejsce – II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego

III miejsce –  I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej.