Zadbaliśmy o zdrowie mieszkańców
16 maja 2019
Zadbaliśmy o zdrowie mieszkańców

Trwają bezpłatne badania dla mieszkańców w ramach Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat”.

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć Powiat Legionowski aktywnie zajmuje się promocją i ochroną zdrowia od 2001 roku. Tegoroczna oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Z akcji wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego do końca marca br. skorzystało 195 mieszkańców, a u 92 wykonano kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych.

W ramach programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów gruczołu krokowego, skierowanego do panów w wieku 55-69 lat, przeprowadzane są konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz oznaczany z krwi jest marker raka prostaty – PSA wolny. Przebadano już 131 panów. Dodatkowo zorganizowano także warsztaty edukacyjne, prowadzone przez specjalistę urologa. Wciąż jeszcze są wolne miejsca, dlatego zachęcamy panów do skorzystania z oferty. Informacje i zapisy w NZOZ MEDIQ LEGIONOWO pod numerem telefonu (22) 774 26 40.

Dużym powodzeniem wśród mieszkanek powiatu cieszy się program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi – 206 pań zostało przeszkolonych z samobadania piersi i zakwalifikowanych do mammografii.

Drugoklasiści ze wszystkich publicznych szkół podstawowych z terenu powiatu zostali przebadani pod kątem wad postawy. Z 1455 przebadanych dzieci aż u 784 zdiagnozowano przynajmniej jedną wadę postawy.

W ramach Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dwadzieścia rodzin uzyskało kompleksową pomoc w związku z utworzeniem punktu poradnictwa psychologicznego, skierowanego do dzieci, młodzieży oraz ich rodziców w zakresie wczesnego wykrywania wad rozwojowych u dzieci; 43 osoby skorzystały z wsparcia psychologicznego, oferowanego rodzinom osób chorych na choroby otępienne "Zdrowie w głowie"; około 500 uczniów wzięło udział w prowadzonych przez psychologa prelekcjach z zakresu zaburzeń nastroju.

Kolejna odsłona powiatowego programu zdrowotnego ruszy w czerwcu. Zapraszamy do skorzystania z oferty bezpłatnych badań i szkoleń, bo zdrowie jest najważniejsze! Szczegółowe informacje będą dostępne na stronie www.powiat-legionowski.pl.