Ponad 5000 mieszkańców powiatu skorzystało z pomocy w ambulatorium, które powiat uruchomił dla mieszkańców w marcu ub. r. Zarząd powiatu aktywnie zabiega o to, by poprzez kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) włączyć je do krajowego systemu zdrowotnego.
Przedstawiciele zarządu powiatu rozmawiali na ten temat z Filipem Nowakiem - dyrektorem Oddziału Mazowieckiego NFZ i jego zastępcą ds. medycznych Michałem Dzięgielewskim podczas spotkania 13 maja 2019. Wicestarosta Konrad Michalski i członek zarządu Sylwester Sokolnicki postulowali, by NFZ przejął koszty funkcjonowania ambulatorium, które obecnie ponosi samorząd.
Argumenty prezentowane przez członków zarządu powiatu i towarzyszącą im prezes Zarządu ZOZ "Legionowo" Sp z o.o. spotkały się ze zrozumieniem. Ze strony kierownictwa Mazowieckiego Oddziału NFZ padła deklaracja wsparcia działań powiatu w zakresie opieki zdrowotnej, przynajmniej w części postulowanych kwestii. Ustalono, że w ślad za poniedziałkowym (13 maja) spotkaniem ZOZ "Legionowo" Sp. z o.o. wyśle oficjalne pisemne wystąpienie, w którym ponownie zaprezentowane zostaną postulaty powiatu, dotyczące dofinansowania usług zdrowotnych dla mieszkańców.
Od chwili powstania ambulatorium mieszkańcy powiatu bardzo chętnie korzystają z jego usług. Wieczorami i w weekendy w przypadku drobnych, niewymagających wizyty w szpitalu urazów. mogą uzyskać pomoc medyczną na miejscu w Legionowie, nie są więc narażeni na wielogodzinne oczekiwanie w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) jednego z pobliskich szpitali. To ogromne udogodnienie w sytuacji, gdy w powiecie legionowskim nie ma szpitala z SOR. Od chwili powstania ambulatorium po pomoc zgłosiło się tam już około 5 tysięcy pacjentów (3665 osób w okresie od marca do grudnia 2018 i 1333 osoby od stycznia do kwietnia 2019).
Ambulatorium jest finansowane ze środków samorządów. Uzyskanie kontraktu na jego usługi z NFZ nie tylko odciążyłoby budżet powiatu i gmin, które wspierają placówkę. Przede wszystkim włączyłoby ją w krajowy system opieki medycznej, czego skutkiem byłaby choćby możliwość otrzymania refundowanej recepty na niezbędne leki czy środki medyczne, zaordynowane przez lekarza ambulatorium.