Światowy Dzień Walki z Rakiem
4 lutego 2021
Światowy Dzień Walki z Rakiem

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem, który został ustanowiony na międzynarodowej konferencji w Paryżu w lutym 2000 roku. Państwa, które podpisały wówczas tzw. Kartę Paryską, zobowiązały się do podejmowania wszelkich mozliwych działań, aby zapobiegać nowotworom i walczyć z nimi.

Przy tej okazji przypominamy, że w profilaktyce chorób nowotworowych duże znaczenie ma odżywianie i tryb życia. Właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz ograniczenie używek pomogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów. Należy także regularnie poddawać się  badaniom profilaktycznym - wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie.

Zachęcamy Państwa do zapisów na bezpłatne badania diagnostyczne dla mieszkańców powiatu, realizowane i finansowane w ramach Powiatowego Programu Zdrowotnego „Zdrowy Powiat”.

Profilaktyka nowotworów jelita grubego.
Dla mieszkańców w wieku 50-75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 25-49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym z możliwością pobrania wycinków do badań histopatologicznych.

Profilaktyka nowotworów gruczołu krokowego.
Program skierowany do panów w wieku 55-69 lat. W jego ramach przeprowadzane są  konsultacje lekarskie wraz z badaniem per rectum oraz wykonywane są badania krwi w celu oznaczenia markera raka prostaty – PSA całkowitego.

Profilaktyka raka piersi
Program dla mieszkanek powiatu w wieku 40-49 lat obejmuje bezpłatne badania mammograficzne. Dodatkowa profilaktyka przeciwnowotworowa obejmie panie w wieku 25-49 lat, dla których zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne oraz instruktaż samobadania piersi.

Powyższe programy realizowane są w NZOZ MEDIQ LEGIONOWO. Zapisy pod numerem telefonu (22) 774 26 40. Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj.