Pożegnanie płk. Kazimierza Przymusińskiego
4 lutego 2021
Pożegnanie płk. Kazimierza Przymusińskiego

3 lutego 2021 r. na wieczną wartę odszedł płk Kazimierz Przymusiński – wieloletni Prezes Zarządu Koła Powiatowego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej, podczas okupacji - żołnierz 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK walczący pod pseudonimem „Jastrząb”, odznaczony wieloma medalami za udział w Ruchu Oporu oraz pełną poświęcenia pracę na rzecz społeczności lokalnej.

Serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie, Przyjaciołom oraz Najbliższym płk. Kazimierza Przymusińskiego składają

                                                Leszek Smuniewski                                                 Sylwester Sokolnicki
                      Przewodniczący Rady Powiatu w Legionowie                       Starosta Legionowski

 

Kazimierz Przymusiński urodził się 5 lutego 1927 r., w Jarocinie. W 1933 r. jego rodzina przeniosła się do Poznania. W grudniu 1939 r. Niemcy wypędzili ich przesiedlając do gminy Kamienica koło Łącka.
W 1944 r. dołączył do oddziału Armii Krajowej. Pod pseudonimem „Jastrząb” walczył jako żołnierz 1. batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Po wojnie i rozwiązaniu Armii Krajowej rodzina płk. Kazimierza Przymusińskiego powróciła do Jarocina. Drogę zawodową związał z wojskiem. W 1975 r. rozpoczął służbę w  Wojskowym Instytucie Łączności w Zegrzu. Na emeryturę przeszedł w 1987 r. w stopniu pułkownika.
Po zakończeniu drogi zawodowej płk Kazimierz Przymusiński pozostał aktywnym działaczem społecznym. Przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Koła Powiatowego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Rzeczypospolitej Polskiej. Aktywnie uczestniczył w życiu Powiatu Legionowskiego - w uroczystościach patriotycznych, spotkaniach z młodzieżą. Za swoją działalność społeczną został wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i związkowymi.

Pod koniec 2020 r. Powiat Legionowski wydał wspomnienia płk. Kazimierza Przymusińskiego „Okruchy wspomnień młodego partyzanta z okresu działalności w Ruchu Oporu, 1/1 psp AK, VII 1944 – II 1945 r.”.