24 marca 2014
Tydzień wśród przyjaciół

Minął pierwszy tydzień pobytu w powiecie legionowskim ukraińskich dzieci i ich opiekunów, którzy przyjechali do nas z Krymu. Osoby zaangażowane w organizowanie tej akcji zapewnili gościom ciepłą, rodzinną atmosferę. Akcję koordynuje Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Wieliszew uczyli trudnej sztuki gaszenia pożarów.

„Chcę wyrazić serdeczną wdzięczność wszystkim, dzięki którym przebywające w powiecie legionowskim dzieci z Krymu mogą zapomnieć o niepokojących wydarzeniach rozgrywających się obecnie w ich ojczyźnie. Wsparcie, udzielane szczególnie najmłodszym, jest niezwykle istotne, ponieważ to dzieci najbardziej narażone są na skutki psychicznej traumy, jaką przeżywają właściwie wszyscy ukraińscy i tatarscy mieszkańcy Krymu” - informuje starosta Jan Grabiec. W koordynowaną przez Starostwo Powiatowe akcję włączyły się na zasadach wolontariatu liczne firmy, instytucje i osoby prywatne. Dzięki nim pobyt dzieci z Ukrainy jest bogaty w atrakcje. Przykładem życzliwości przynoszącej wymierną pomoc materialną jest bezpłatne udostępnienie pokoi przez zegrzyński Hotel Mario. Jego właściciel Marian Oszczyk zapewnił swoim ukraińskim gościom również całodobowe wyżywienie. Nie chcąc nic w zamian gościli dzieci z Ukrainy również: legionowska sala zabaw Wesołe Kulki, basen Fala w Nieporęcie, w którym zajęcia poprowadzili instruktorzy ze szkoły pływania Level Up, stadnina koni Klucz w Skrzeszewie, Ochotnicza Straż Pożarna w Kałuszynie, park edukacji i rozrywki Farma Iluzji w Mościskach. Goście z Krymu wspólnie z nami przywitali wiosnę – w Społecznej Szkole Podstawowej nr 35 w Legionowie, żegnając się z zimą, spaliliśmy Marzannę. Liczne atrakcje zapewniły również samorządy: Urząd Miasta Legionowo i Urząd Gminy Wieliszew. Wspólny trening przeprowadziły z naszymi gośćmi w Szkole Podstawowej nr 8 w Legionowie młode zawodniczki klubu LTS Legionovia. Wzruszającym gestem dla  Milanki, która w niedzielę, 23 marca obchodziła urodziny, było ufundowanie jubilatce przez właściciela DH „Maxim” Andrzeja Piętkę prezentu. Milanka otrzymała moc serdeczności również od osób prywatnych, włączonych w akcję poprzez facebookowy profil „Razem pomóżmy ukraińskim dzieciom”, który polubiło już ponad 1000 internautów.

Przed nami kolejny tydzień pobytu w naszym powiecie dzieci z Krymu. Zapraszamy do włączenia się w akcję organizowania im czasu wolnego tak, aby nadal czuli się u nas jak wśród przyjaciół. Wszyscy, którzy chcą pomóc goszczącym w powiecie legionowskim ukraińskim dzieciom, mogą kontaktować się ze Starostwem mailowo, pod adresem: dyrektor@legionowo.pcpr.pl