24 marca 2014
Święto sztuki

Pierwszy dzień wiosny był również podsumowaniem dorobku artystycznego w ramach  III Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych z powiatu legionowskiego.

Uroczyste obchody rozstrzygnięcia konkursów w ramach Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych to już druga w tym roku impreza z cyklu III Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Konkursy zostały ogłoszone w październiku ubiegłego roku i objęły wiele dziedzin, jak plastykę z jej różnorodnymi formami i technikami, literaturę, formy sceniczne, począwszy od piosenki po teatr oraz formy multimedialne. Ich celem jest motywacja do tworzenia, otwierania się na świat i dzielenia wrażliwością. Niepełnosprawni twórcy malują, piszą, rysują, tańczą, tworzą na zlecenie nauczycieli i terapeutów, pokazując jednocześnie świat, w którym żyją. Przegląd Twórczości to forma podziękowania dla środowiska osób niepełnosprawnych, za „sztukę przebudzania” pełną życiowej refleksji.

Po bardzo krótkiej, wręcz symbolicznej części oficjalnej  nastąpiło wręczanie nagród i wyróżnień dla uczestników Przeglądu Form Scenicznych. Jury w składzie: Dorota Papis, Paulina Żmijewska i Krystyna Ratajska postanowiło wyróżnić w kategorii młodzież i dorośli uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie za „Taniec dworski”. I nagrodę w kategorii młodzież i dorośli za spektakl „Wele-wele-wetka” otrzymał zespół „Mobilni”, działający  przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Serocku. II miejsce w kategorii solista przyznano Adrianowi  Szczepańskiemu za utwór „Śpiewać każdy może”. I miejsce w kategorii solista za utwór „Okularnicy” jury przyznało Tomaszowi Idziakowi – Szkodzińskiemu. I miejsce w kategorii dziecięcej za spektakl „Idzie wiosna” zajęło Przedszkole Specjalne w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. Grand Prix Przeglądu Form Scenicznych przyznano uczniom Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych za „Historię Małego Motyla”.

Kolejnym wydarzeniem Przeglądu Sztuki Osób Niepełnosprawnych był konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział aż 62 uczestników. Jury w składzie: Ewa Górecka, Barbara Retmaniak i Andrzej Sobierajski przyznało  nagrody w kategoriach:

w kategorii – dzieci:

1. Aleksandrze Juszkowskiej

2. Milenie Pytel
Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski, TPD w Legionowie

3. Krzysztofowi Gotowcowi

4. Małgorzacie Grzybowskiej

5. Karolinie Rojek

6. Karolinie Kozłowskiej

7. Arturowi Snopkowi

8. Piotrowi Sakowskiemu
Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD w Legionowie

w kategorii – rzeźby i prace przestrzenne:

1. Pawłowi Woźniakowi

2. Agnieszce Cyrańskiej

3. Łukaszowi Frysiowi

4. Beacie Bosek
Powiatowy Zespół Szkół i Placówek, Legionowo, ul. Jagiellońska 69

w kategorii młodzież starsza i dorośli:

1. Norbertowi Kowalskiemu

2. Gabrieli Piwowarskiej

3. Mieczysławowi Krzymowskiemu
Dom Pomocy Społecznej Kombatant, Legionowo

4. Kindze Tomaszewskiej

5. Damianowi Powale

6. Marta Rogalska

7. Adamowi Ceranowskiemu
Warsztat Terapii Zajęciowej. Legionowo

8. Paulinie Siekierskiej

9. Dominice Kosińskiej
Środowiskowy Dom Samopomocy, w Serocku

10. Dorocie Gabryjelskiej

11. Katarzynie Sobali
Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD w Legionowie

12. Julita Tarczyńska
Warsztat Terapii Zajęciowej, Legionowo

Prace można oglądać na wystawie przygotowanej w Galerii Sztuki Ratusz, na I piętrze obok sali widowiskowej. Wystawa  laureatów odwiedzi również Pułtusk w kwietniu tego roku.

W konkursie literackim jury w składzie: Anna Czachorowska - przewodnicząca, Jan Zumis, Iwona Osypowicz i Anna Skiścim przyznało pierwsze miejsce ex equo Joannie Arciszewskiej, doceniając poczucie humoru oraz wkład pracy włożony w napisanie pracy słownikiem Blissa oraz Wiktorii Sobolewskiej, za dojrzałe podejście do tematu oraz ciekawą kreację literacką. Drugie miejsce zajęła Dominika Kosińska ,,Moja opowieść”, trzecie miejsce uzyskali Piotr Kulesza z pracę pt. ,,Tak blisko nas” i Karolina Dudzińska za pracę pt. ,,Moje relacje z innymi”. Komisja przyznała wyróżnienie Dominikowi Kubalskiemu za pracę pt. ,,Niepełnosprawność to ludzie na mojej drodze”.

Zebrani obejrzeli również jeden z dwóch filmów, zaprezentowanych poza konkursem pt. „Rehabilitacja Ignacego i Maurycego Grzybowskich”, zrealizowanych przez fundację „Dzielna Matka”.

Uroczystość urozmaicił występ grupy „To tylko my”, która  zaprezentowała  trzy   style taneczne: hip-hop, popping, locking. Grupa ta uczy się pod opieką znanego choreografa i tancerza  Roberta Nieznańskiego. Sam mistrz  również wystąpił na scenie w towarzystwie tancerzy z sekcji Break  Dance oraz tancerzy zawodowych z formacji Scrap Beat Revolution. Pokaz tańców został poszerzony o salsę, cha chę i jive'a  w wykonaniu  Bartka  Domańskiego i Marty Grzegorczyk.

W kalendarzu imprez Dni Osób Niepełnosprawnych zostały jeszcze trzy wystawy, paraolimpiada, sportowy obóz letni, plener malarski, wystawa poplenerowa i spotkania z prawnikami. Organizatorzy nieustannie pracują nad harmonogramem imprez, analizując to co należałoby poprawić i co wprowadzić nowego, aby wciągnąć do udziału w tych imprezach większą liczbę uczestników.

Najbliższa impreza w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych, tj. otwarcie wystawy OWiRON z Warszawy i występy zespołu „Jeden Rytm-Jeden Świat” odbędzie się już 28 marca 2014 roku w legionowskim ratuszu.

Galeria fot. Jerzy Jastrzębski

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2014/DON2014_21marca{/gallery}