17 marca 2016
Mistrzowski Mazur dla każdego

Przed nami najważniejsze wydarzenie w kalendarzu tańców polskich – 16. edycja Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich „Mazur 2016” odbędzie się w Wieliszewie w dniach 1-3 kwietnia. Wstęp jak zawsze wolny, a w tajniki tańców polskich pomogą wprowadzić każdego zainteresowanego wydarzenia towarzyszące – ogólnopolskie warsztaty i sympozjum.

W dniach 2-3 kwietnia na parkiecie wieliszewskiej hali sportowej zaprezentują się pary z kilkudziesięciu ośrodków tanecznych w kraju – najlepsi z najlepszych. Relację ze zmagań będą mogli Państwo zobaczyć na antenie TVP 3 Warszawa a także na żywo w Internecie pod adresem www.mazur.wieliszew.pl. Sponsorem generalnym Mistrzostw jest przedsiębiorstwo GAZ-SYSTEM SA, od czterech lat wspierające Mazura. Sponsorem głównym wydarzenia jest RSJ HOUSE – budowniczy osiedli mieszkaniowych w Wieliszewie (osiedle Royal) i w Legionowie (apartamenty Faktoria). Współorganizatorem Mistrzostw jest Powiat Legionowski, partnerem zaś legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, który ufunduje warsztaty dla jednej z mistrzowskich par. Wydarzeniu patronuje taniecPOLSKA.pl – portal Instytutu Muzyki i Tańca, a nadzór merytoryczny pełni tradycyjnie Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.

piątek, 1 kwietnia (14:00-16:00)
- VII Ogólnopolskie Warsztaty Taneczne „Polskie Tańce Narodowe w Turniejach Tańca Polskiego”

piątek, 1 kwietnia (Sala Koncertowa im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie, 18:00-20:00)
- II Ogólnopolskie Sympozjum „Polskie Tańce Narodowe”: Oberek – między izbą, salonem a brzegiem instrumentu

sobota, 2 kwietnia (hala sportowa w Wieliszewie, 16:00-19:30)
- otwarcie Mistrzostw Polski, ćwierć i półfinały

niedziela, 3 kwietnia (hala sportowa w Wieliszewie, 10:00-14:00)
- finały Mistrzostw Polski, dekoracja i pokazy mistrzów, zakończenie

Wieliszewski „Mazur” to ogólnopolskie wydarzenie kulturalno-sportowe od 15 lat relacjonowane przez lokalne i krajowe media. Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, jednocześnie siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF® – gościł już 15 edycji konkursu, w tym ośmiokrotnie taneczne Mistrzostwa Polski. Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podzielone na 7 kategorii wiekowych pary rywalizują na parkiecie w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku.

Rokrocznie w konkursach tańców polskich organizowanych w Wieliszewie bierze udział około pół tysiąca uczestników wraz z instruktorami i osobami towarzyszącymi z całej Polski, w tym silna reprezentacja gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”.

patronat:
taniecPOLSKA(pl)

patronat merytoryczny:
Organizatorzy Mistrzostw:
Gmina Wieliszew (Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Referat Sportu Urzędu Gminy Wieliszew)
Zespół Tańca Ludowego „Promyki” Wieliszew
Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego

współorganizator Mistrzostw:
Powiat Legionowski
partner Mistrzostw:
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
patronat medialny:
TVP 3 Warszawa S.A.
Gazeta Powiatowa
Gazeta Wieliszewska
portal wolnasobota.pl

sponsor generalny Mistrzostw:
GAZ-SYSTEM SA

sponsor główny Mistrzostw:
RSJ HOUSE Sp. z o.o.

sponsorzy Mistrzostw:
Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.
AdRepublic – sponsor Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”
Heron Property Polska Sp z o.o.
Windsor Hotel ****
PKS Polonus S.A.

sponsorzy poszczególnych kategorii:
Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
PSB Mini Mrówka Wieliszew
AG Complex Sp. z o.o.
ZBROCH ZPUH Usługi Transportowe i Drogowe
KRYSIAK Polska

obsługa gastronomiczna i baza noclegowa:
Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne w Jachrance Sp. z o.o.

Oficjalna strona wydarzenia z transmisją na żywo: www.mazur.wieliszew.pl