13 października 2017
Śladami legionowskiego batalionu por. „Znicza” w Puszczy Kampinoskiej

Towarzystwo Przyjaciół Legionowa z okazji Dnia Podziemnego Państwa Polskiego, wspólnie z Zespołem Ochrony Pamięci Armii Krajowej i Muzeum Historycznym w Legionowie, organizuje co roku rajd pieszy szlakiem „Polski Walczącej” w Legionowie. Tym razem rajd połączono z wyjazdem autokarowym.                                


30 września wyruszyła wyprawa do Puszczy Kampinowskiej śladem legionowskiego batalionu pod dowództwem por. Bolesława Szymkiewicza, pseudonim „Znicz”. Batalion ten na rozkaz dowódcy Grupy Kampinos przeprawił się do Puszczy Kampinowskiej. W wyjeździe, podczas którego odwiedzono miejsca pamięci narodowej, udział wzięli kombatanci, mieszkańcy Legionowa, członkowie TPL oraz uczniowie. Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze, a także wysłuchali informacji związanych z historią odwiedzanych miejsc. Wyprawa zaliczyła następujące punkty: Kępa Kiełpińska, Palmiry, Pociecha, Nowe Polesie,  Wiersze, Budy Zosine.

W Kępie Kiełpińskiej na brzegu Wisły, naprzeciw Jabłonny, w miejscu gdzie przeprawiali się żołnierze legionowskiego batalionu AK, zebrani wysłuchali opowieści uczestnika tamtych wydarzeń, Pana Zygmunta Duchnowskiego „Buka”. Następnym przystankiem był cmentarz w Palmirach. Dla wielu była to okazja, by po raz pierwszy znaleźć się w miejscu, gdzie 26 lutego 1940 roku zostali zamordowani mieszkańcy Legionowa i okolic. 
 

Nad Wisłą, przemawia Pan Zygmunt Duchnowski "Buk".  Fot. Krzysztof Kołodziejczyk


Kolejnym punktem była Pociecha – pomnik-krzyż upamiętniający walkę Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” z formacją  Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej. To tu legionowski batalion natrafił na pierwsze placówki zgrupowania „Kampinos”, po czym udał się przez Truskawkę do Wiersz, ostatecznie znajdując miejsce postoju w Brzozówce.
 

Pociecha - pomnik Jerzyków. Fot. Krzysztof Kołodziejczyk


Następnie przejechano do Nowego Polesia, gdzie walczyła 5. kompania i pluton z 6. kompanii legionowskiego batalionu pod dowództwem por. Jana Raczkowskiego „Motora”. W miejscu tym postawiono pomnik z tablicą poświęconą zmarłym z wypadu, którzy prowadzili rekonesans bojowy w okolicach Leoncina. Stamtąd uczestnicy rajdu przejechali do Wiersz, gdzie znajdują się dwa miejsca upamiętniające batalion. Pierwsze przy kościele Niepokalanego Serca NMP, wzniesionym na miejscu placu apelowego partyzanckiego obozowiska Grupy Kampinos AK. O tym fakcie przypominają wystawa poświęcona Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinowskiej oraz tablica poświęcona legionowskiemu batalionowi, która znajduje się na budynku kościoła. Drugie miejsce to pomnik "Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej" i cmentarz powstańczy, na którym pochowano 54 żołnierzy AK, w tym z dowodzonego przez „Znicza” batalionu.
 

Nowe Polesie - tablica poświęcona tym, którzy zginęli w bitwie pod Nowym Polesiem. Fot. Krzysztof Kołodziejczyk


Ostatnim punktem wycieczki był cmentarz w Budach Zosinych. Tutaj pochowano żołnierzy z bitwy pod Jaktorowem (29.09.1944 r.), którzy zginęli przy próbie przebijania się Grupy „Kampinos” w Góry Świętokrzyskie. Pod Jaktorowem poległo 150-200 żołnierzy AK, około 120 zostało rannych i około 150 trafiło do niewoli. Na cmentarzu w Budach Zosinych pochowano 132 powstańców, także z batalionu legionowskiego. W tym miejscu zakończyła się historyczno-patriotyczna podróż.