100 operacji na okulistyce
11 kwietnia 2022
100 operacji na okulistyce

Przedstawiciele szpitala Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie poinformowali, że w tutejszym Oddziale Chirurgii Okulistycznej wykonano już 100 operacji.

Oddział Chirurgii Okulistycznej w legionowskim szpitalu cieszy się coraz większą popularnością i zaufaniem wśród pacjentów. 11 kwietnia przeprowadzono tu 100. operację i była to doskonała okazja do podsumowania dotychczasowej działalności oddziału i jej rezultatów. Z perspektywy pacjenta najważniejsze jest to, że czas oczekiwania na konsultację w poradni okulistycznej i zabieg jest krótki; sprzęt, na którym przeprowadzane są operacje, jest najwyższej jakości; a personel doskonale wykwalifikowany. To wszystko, oczywiście, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. – W oddziale przeprowadzamy pełną diagnostykę zaburzeń widzenia, chorób wzroku – zaćmy, jaskry, chorób plamki żółtej, chorób siatkówki. Prowadzimy program lekowy AMD, podajemy leki bezpośrednio do gałki ocznej w postaci zastrzyków. Dysponujmy pełną, najnowocześniejszą infrastrukturą diagnostyczną i chirurgiczną. Pacjenci na konsultację oczekują 2-3 tygodnie, na operację zaćmy – tydzień. Diagnostyka i operacje wykonywane są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zapraszamy wszystkich obywateli Polski, a także obywateli Ukrainy, którzy otrzymali status uchodźcy – mówi dr n. med. Mateusz Tłustochowicz, kierownik Oddziału Chirurgii Okulistycznej.

W spotkaniu z okazji 100. operacji w Oddziale Chirurgii Okulistycznej uczestniczył płk prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego, Konsultant Krajowy ds. Okulistyki. – To bardzo dobry i bardzo dobrze wyposażony oddział, który poza mieszkańcami powiatu legionowskiego może zabezpieczyć potrzeby około 300-400 tysięcy pacjentów z regionu. Tutaj jest bardzo dobry poziom, jeśli chodzi o leczenie operacyjne zaćmy, bardzo dobre zaopatrzenie, jeśli chodzi o choroby plamki, a zwłaszcza programy lekowe. Większość lekarzy i całego personelu pochodzi prosto z Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. W zakresie procedur wysokospecjalistycznych oddział współpracuje z kliniką WIM w Warszawie. To warte podkreślenia, bo to pierwszy tego typu ośrodek, który ma dwupoziomowe zabezpieczenie. Z jednej strony ta podstawowa okulistyka w zakresie wykonywania chirurgii zaćmy i iniekcji doszklistkowych, a z drugiej strony wysokospecjalistyczna Klinika WIM w Warszawie. Tę współpracę będziemy rozwijali, będziemy proponowali tego typu rozwiązania Narodowemu Funduszowi Zdrowia i Ministerstwu Zdrowia do rozpowszechniania w całej Polsce – mówi płk prof. dr hab. n. med. Marek Rękas.

Z oferty legionowskiego szpitala można skorzystać w zakresie kardiologii interwencyjnej (zwłaszcza w przypadku ostrych zespołów wieńcowych), chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, ginekologii małoinwazyjnej i endoskopowej, chirurgii okulistycznej oraz anestezjologii intensywnej terapii. Przez całą dobę działa izba przyjęć, gdzie można uzyskać pomoc w nagłych wypadkach.