79. rocznica powstania warszawskiego
2 sierpnia 2023
79. rocznica powstania warszawskiego

1 sierpnia we wszystkich gminach powiatu legionowskiego odbyły się uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

O godzinie „W” w całej Polsce zawyły syreny strażackie. Samochody zatrzymały się, przechodnie stanęli w zadumie nad losem walczących i poległych w powstaniu warszawskim.

Legionowo było, poza Warszawą, jedynym miastem, w którym wybuchło powstanie. Tutejsze uroczystości zorganizowano przy kwaterze wojennej na legionowskim cmentarzu, przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3. Kompanii I Batalionu 1. Rejonu „Marianowo-Brzozów” oraz przy pomniku poległych harcerzy Szarych Szeregów na osiedlu Batorego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. O godzinie 17.00 władze samorządowe, przedstawiciele środowisk kombatanckich, organizacji i instytucji oraz mieszkańcy zgromadzili się przy pomniku Polski Walczącej na rondzie AK, gdzie odczytano Apel Poległych, oddano salwy honorowe, a delegacje złożyły wiązanki. Powiat Legionowski reprezentowali przewodniczący Rady Powiatu Leszek Smuniewski, wicestarosta legionowski Konrad Michalski, członek Zarządu Powiatu Przemysław Cichocki. Obchody zakończyła msza święta w intencji Ojczyzny, celebrowana w kościele garnizonowym. Wydarzeniami towarzyszącymi były akcja „Opaska na ramię” oraz spacer historyczny.

W Serocku mieszkańcy zebrali się na rynku pod tablicą upamiętniającą poległych w walkach o wolność Ojczyzny – tu pełniono wartę honorową, wygłoszono prelekcję historyczną w oparciu o wspomnienia uczestników powstania, a delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Powiat Legionowski reprezentowali starosta legionowski Sylwester Sokolnicki oraz radna Rady Powiatu Anna Gajewska. Obchodom towarzyszył koncert zespołu Zdążyć przed północą.

fot. UMiG Serock

Nieporęckie obchody zorganizowano na Placu Wolności, przy tablicy upamiętniającej mieszkańców gminy – żołnierzy  Armii Krajowej III Batalionu I Rejonu „Marianowo–Brzozów” VII Obwodu „Obroża”, zamordowanych przez hitlerowców w 1944 roku. Wiązanki złożono także na grobach żołnierzy AK na cmentarzu parafialnym oraz w lesie nieporęckim, gdzie żołnierze zostali rozstrzelani. Uroczystości zakończono Mszą świętą w intencji Ojczyzny. Powiat Legionowski reprezentowali radna Rady Powiatu Agnieszka Powała i radny Rady Powiatu Wiesław Smoczyński. Uroczystościom towarzyszyły piosenki patriotyczne.

fot. UG Nieporęt

Uroczystości w gminie Jabłonna odbyły się przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3. Kompanii I Batalionu 1. Rejonu "Marianowo-Brzozów", na granicy Chotomowa i Legionowa, oraz na skwerze „Alfy” i „Skiby”, a także podczas nabożeństwa za Ojczyznę w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie. Powiat Legionowski reprezentowali członek Zarządu Powiatu Grzegorz Kubalski oraz radny Rady Powiatu Zbigniew Garbaczewski. Obchodom towarzyszył koncert piosenki patriotycznej „Chłopaki i dziewczyny z AK”.

fot. UG Jabłonna

W Wieliszewie uroczystości rozpoczęto mszą świętą, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą żołnierzy AK. Wiązanki złożono także na mogile Jana Lący na wieliszewskim cmentarzu oraz przy pomniku w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie. Powiat Legionowski reprezentował wiceprzewodniczący Rady Powiatu Mirosław Kado. Obchodom tradycyjnie towarzyszył Ultramaraton Powstańca. Kilkuset biegaczy oddało hołd powstańcom, pokonując trasę 63 km – po jednym kilometrze za każdy dzień powstania. Ponadto pod Pomnikiem Ojców Niepodległości mieszkańcy wraz z Zespołem Tańca Ludowego „Promyki” śpiewali utwory z ulic okupowanej i walczącej Warszawy.

fot. Ośrodek Kultury w Wieliszewie