na zdjęciu uśmichnięta kobieta z dzieckiem
2 maja 2023

Dla zdrowia kobiet - bezpłatne szczepienia na HPV i badania tarczycy

Powiat Legionowski otrzymał w ramach programu „Mazowsze dla Zdrowia Kobiety 2023” dotację z budżetu Województwa Mazowieckiego w kwocie ponad 176 tys. zł na realizację dwóch akcji zdrowotnych. Dzięki temu już wkrótce mieszkanki powiatu będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciwko wirusom HPV, będącym przyczyną raka szyjki macicy, oraz wykonać badania krwi w kierunku chorób tarczycy.

Zdecydowana większość nowotworów szyjki macicy spowodowana jest przetrwałą infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). To powszechny wirus, obecnie wyodrębniono około 200 jego typów. Najgroźniejsze są te onkogenne (m. in. typy 16 i 18), które odpowiadają także za znaczący odsetek innych nowotworów (sromu, pochwy, prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła). Ogromną rolę w przeciwdziałaniu nowotworom szyjki macicy i ograniczeniom zakażeń HPV odgrywają działania profilaktyczne. Rekomendowaną formą są regularne badania cytologiczne oraz szczepienia ochronne. Zgłaszalność kobiet na badania cytologiczne w naszym kraju jest niska, w ostatnich latach oscylowała na poziomie około 40%. Stąd też szansa na wczesne wykrycie tego nowotworu i skuteczne jego leczenie wciąż jest niewielka, a przez to śmiertelność jest zdecydowanie powyżej średniej dla krajów Europy Zachodniej. Szczepienie przeciwko HPV jest skuteczną metodą przeciwdziałania infekcji i rakowi szyjki macicy, zalecaną zwłaszcza u dziewcząt przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. Szczepieniem w schemacie dwudawkowym objęte zostaną mieszkanki powiatu legionowskiego w wieku 9-13 lat. 

Program profilaktyki chorób tarczycy wśród kobiet w wieku od 18 do 75 lat w powiecie legionowskim ma na celu podniesienie świadomości na temat chorób tarczycy oraz przeprowadzenie badań laboratoryjnych krwi TSH, FT3 i FT4 wraz z konsultacją lekarską.
Rozpoznanie zaburzeń pracy tarczycy opiera się głównie na charakterystycznych objawach klinicznych oraz badaniach laboratoryjnych poziomów TSH oraz tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3) w surowicy krwi. Wśród chorób tarczycy najczęściej występują: niedoczynność, nadczynność, zapalenie tarczycy typu Hashimoto, wole tarczycowe i guzki tarczycy, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. W zaburzeniach tarczycy najczęściej pojawiają się wahania wagi i zaburzenia nastroju, a także objawy ze strony wielu narządów. Mogą pojawiać się zaburzenia trawienia, pracy serca, a także osłabienie siły mięśniowej i kłopoty neurologiczne - zawroty głowy, wrażliwość na światło oraz przewlekłe zmęczenie i zaburzenia koncentracji.
Na choroby tarczycy cierpi już ponad 20% mieszkańców Polski, w tym przede wszystkim kobiety, które chorują dziewięć razy częściej od mężczyzn. Ponad 60% kobiet z zaburzeniami pracy tarczycy nie jest świadoma tego faktu. Im wcześniej uda się wykryć nieprawidłowości, tym skuteczniej i szybciej można wprowadzić leczenie.

Całkowity koszt obu programów to blisko 200 tys. zł. Szczegóły dotyczące zapisów już wkrótce pojawią się na www.powiat-legionowski.pl oraz na FB Powiat Legionowski. Liczba miejsc ograniczona.

 

Fot. Freepik.com