Powiat Legionowski od lat realizuje działania związane z przebudową dróg powiatowych, służące zarówno poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jak i poprawie przepustowości kluczowych powiatowych arterii drogowych. Powiatowy, lokalny układ komunikacyjny wspierany jest również przez zarządców dróg wyższych kategorii, które stanowią szkielet drogowy, wokół którego rozwija się siatka dróg powiatowych i gminnych. Dlatego przedstawiciele powiatu odbywają cykliczne konsultacje, wskazując najbardziej newralgiczne odcinki tych dróg, wymagających interwencji w celu stworzenia jak najbardziej optymalnego i efektywnego lokalnego układu drogowego. Na szczególną uwagę zasługuje w ostatnim czasie współpraca z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, który zaplanował działania związane z przebudową kluczowych fragmentów dróg wojewódzkich, przebiegających przez teren powiatu legionowskiego. Należy tu wyszczególnić:
• Związaną z trójstronnym porozumieniem pomiędzy powiatem Legionowskim, Zarządem Województwa Mazowieckiego i Gminą Jabłonna inwestycję dotyczącą budowy drogi wojewódzkiej nr 630 – obwodnicy Jabłonny – postępowanie o udzielenie zamówienia na wykonanie dokumentacji przeprowadzi Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Planowane ogłoszenie przetargu już we wrześniu tego roku.
• Bardzo oczekiwaną przez lokalną społeczność, zgłoszoną z inicjatywy powiatu legionowskiego inwestycję związaną z rozbudową skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 632 z drogą powiatową nr 1823W – ul. Suwalną na terenie miejscowości Łajski. Zadanie jest już w fazie opracowania dokumentacji projektowej, która wykonana zostanie do 15.07.2024 r. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi, zwiększenie przepustowości skrzyżowania i poprawę płynności ruchu.
• Rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 632 na odcinku od km 57+510 do km 57+680 (ul. Strużańska) – skrzyżowanie z ul. Polną na terenie miasta Legionowo. W ramach zadania również podpisano umowę na opracowanie dokumentacji (termin zakończenia 15.07.2024 r.).
• Przebudowę drogi wojewódzkiej nr 632 w zakresie budowy zatok autobusowych na odcinku od km 46+670 do km 46+920 w miejscowości Dębe, gmina Serock – w ramach zadania obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa (termin zakończenia 31.12.2022 r.).
• Przebudowę drogi wojewódzkiej nr 632 w zakresie budowy chodnika na odcinku od 44+600 do km 45+300 w m. Ludwinowo Dębskie, gmina Serock – również w trakcie opracowywania dokumentacji (termin zakończenia 31.12.2022 r.).
• Rozbudowę trzech skrzyżowań drogi wojewódzkiej nr 631 z ul. Szkolną w Skrzeszewie, z ul. Słoneczną i Popiełuszki oraz drogą gminną 180525W – ul. Przedpełskiego w Wieliszewie – zadanie w trakcie opracowania dokumentacji projektowej (termin zakończenia 4.02.2024 r.).
• Jedną z największych i najbardziej oczekiwanych inwestycji na terenie gminy Nieporęt, tj. rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 631 na odcinku od skrzyżowania z drogą krajową nr 61 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 634 (na terenie gminy Nieporęt) – zadanie w trakcie opracowania dokumentacji z terminem zakończenia do 3.07.2023 r.
• Rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 631 na odcinku od km 8+700 do km 10+ 090 na terenie gm. Wieliszew w miejscowościach Krubin i Olszewica Nowa – zadanie w trakcie opracowania dokumentacji (termin zakończenia 31.12.2022 r.),
• Rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 632 od m. Józefów do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 633 w m. Rembelszczyzna na terenie gminy Nieporęt – inwestycja związana z postępującym natężeniem ruchu na przedmiotowym odcinku. Zadanie w trakcie opracowania dokumentacji projektowej (termin zakończenia 3.09.2024 r.).
Projektowane zadania inwestycyjne podyktowane są potrzebami lokalnej społeczności, wzrastającym natężeniem ruchu, koniecznością poprawy jego przepustowości i płynności. Istotnym jest fakt, że większość z nich realizowana jest w modelu partycypacyjnym z zaangażowaniem, również finansowym, lokalnych samorządów.