Nowa wersja rządowej aplikacji mObywatel, która dostępna jest od 14 lipca, znacznie różni się od dotychczas dostępnej. Największą różnicą jest obecność modułu mDowód, gdzie znajduje się trzeci (obok plastikowego dowodu osobistego i paszportu) dowód tożsamości.
Dotąd moduł mObywatel w aplikacji zawierał dane z plastikowego dowodu osobistego i można się nim było posługiwać tylko w wybranych miejscach i sytuacjach. mDowód jest natomiast kolejnym dowodem tożsamości, z innym numerem i datą ważności, który ma być honorowany tak samo jak fizyczny dowód z wyjątkiem dwóch sytuacji. Wylegitymowanie się plastikowym dowodem osobistym nadal będzie wymagane podczas składania wniosku o nowy dowód oraz opuszczania Polski w celu podróży do innego kraju (gdy nie jest konieczny paszport). Ponadto w bankach mDowód ma być honorowany dopiero od 1 września 2023 roku z uwagi na konieczność przygotowania się do tej zmiany.
Ustawa o aplikacji mObywatel określa też rodzaje dokumentów, które mogą być udostępnianie elektronicznie. Są to m.in.: legitymacje szkolne, legitymacje służbowe nauczyciela oraz przedstawicieli zawodów medycznych, legitymacje poselskie i senatorskie, legitymacje dokumentujące niepełnosprawność oraz wszystkie rodzaje prawa jazdy, w tym dokumenty tymczasowe. Według nowych przepisów, za pomocą aplikacji można składać wnioski o wypłatę np. dodatków energetycznych oraz korzystać z uprawnień przysługujących ze względu na posiadanie Karty Dużej Rodziny.
Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store.
Fot. wwww.gov.pl