Modernizacja wałów na Wiśle
9 czerwca 2023
Modernizacja wałów na Wiśle

Modernizacja wałów przeciwpowodziowych Wisły na odcinku od Jabłonny do Nowego Dworu Mazowieckiego to jeden z kluczowych tematów, jakimi zajmuje się Powiat Legionowski. Na bieżąco monitorujemy postępy prac przy tym przedsięwzięciu.

Kilka samorządów, w tym Powiat Legionowski, gminy Jabłonna, Legionowo, Wieliszew i Nowy Dwór Mazowiecki oraz Powiat Nowodworski już kilka lat temu podjęły starania o to, aby wał przeciwpowodziowy Wisły został rozbudowany i zmodernizowany. Zadeklarowały nawet udział finansowy w procesie projektowania tych prac.

Inwestycja obejmuje przebudowę wału przeciwpowodziowego na długości 18,8 km. Modernizacji należy dokonać z uwagi na konieczność spełnienia wymogów technicznych I klasy ważności budowli hydrotechnicznych. Realizacja projektu ma na celu poprawę bezpieczeństwa powodziowego obszarów chronionych przez obwałowanie.

Powiat Legionowski pozostaje w stałym kontakcie z inwestorem przedsięwzięcia, jakim jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Z ostatnio otrzymanych informacji wynika, że realizacja prac projektowych może zostać zamknięta z końcem bieżącego roku.

Zgodnie z pismem PGW Wody Polskie, które Powiat otrzymał w ostatnich dniach maja 2023 wynika, że większość elementów procesu projektowego została już opracowana i odebrana. Gotowe są:

• Operat dendrologiczny,
  • Karta Informacyjna Przedsięwzięcia,
  • Ekspertyza w zakresie oceny wpływu/oddziaływania przedsięwzięcia na cele ochrony wód,
  • Geotechniczne warunki posadowienia,
  • Projekt podziału nieruchomości,
  • Projekt budowlany,
  • Informacja dotycząca bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
  • Projekt wykonawczy,
  • Specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót,
  • Przedmiar robót,
  • Kosztorys inwestorski,
  • Zbiorcze zestawienie kosztów,
  • Harmonogram realizacji robót,
  • Wektorowe warstwy mapy cyfrowej obiektu,
  • Instrukcja użytkowania dla wałów przeciwpowodziowych wraz z budowlami wałowymi.

Do wykonania pozostały jeszcze zgłoszenie Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska zamiaru prowadzenia działań, uzyskanie prawomocnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, operat wodnoprawny wraz z uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia wodnoprawnego oraz złożenie wniosku i uzyskanie decyzji pozwolenia na realizację inwestycji.

Zgodnie z informacją zawartą we wspomnianym wyżej piśmie prace budowlane są zaplanowane na okres 4-5 lat po zakończeniu etapu projektowania.