Niezapominajka dla Ukrainy
16 kwietnia 2025

Niezapominajka dla Ukrainy

Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie zachęca mieszkańców powiatu do włączenia się w akcję "Niezapominajka dla Ukrainy".
 
Od zamierzchłych czasów ludzie posługiwali się symbolami nawiązującymi do natury. Zarówno do świata zwierząt, jak i roślin. W naszym kręgu kulturowym pokrzywa miała odstraszać złe moce, fiołki symbolizowały nadejście wiosny, ale też skromność czy tęsknotę za ukochaną osobą. Czerwona róża to znany symbol miłości. Biała lilia oznaczała czystość i niewinność. Jabłoń – płodność, dąb – siłę, cis – nieśmiertelność, sosna – wytrwałość. Kwiatem o symbolice wspólnej wielu kulturom jest też niezapominajka, której nazwa odwołuje się do pamięci.
 
Wojna w Ukrainie wciąż trwa. Chcąc upamiętnić poległych, zarówno bezpośrednio biorących udział w walkach, jak i ofiary cywilne, zachęcamy wszystkich do kolejnej edycji akcji „Niezapominajka dla Ukrainy”.
 
W ogrodzie, na balkonie, na rabacie kwiatowej posadźmy niezapominajki – symbolizujące pamięć kwiaty o niebieskich płatkach i żółtym środku, czyli w kolorach ukraińskiej flagi. Do akcji może przyłączyć się każdy ‒ od osób prywatnych, poprzez szkoły, biblioteki, instytucje, samorządy, firmy czy zakłady utrzymania zieleni miejskiej. Sprawmy, żeby rozkwitły nieprzebrane łany niezapominajek! W imię uznania dla bohaterskiej obrony Ukrainy, dla uczczenia pamięci ofiar tej wojny.
 

Jeśli pomysł Wam się spodobał i przyłączacie się do akcji, to opublikujcie w mediach społecznościowych zdjęcia dokumentujące Wasze działania, a do ich opisu dołączcie hasztag #NiezapominajkadlaUkrainy.

 
Symbolikę roślin bardzo często stosują też w swoich pracach twórcy kultury ludowej. Zwieńczeniem akcji „Niezapominajka dla Ukrainy” będzie wydarzenie pod nazwą „Na skrzyżowaniu kulturowych szlaków”, podczas którego odbędzie się m.in. kiermasz rękodzieła ludowego, warsztaty rękodzielnicze, koncerty i pokaz tańca ludowego.
 
Projekt „Na skrzyżowaniu kulturowych szlaków”, którego elementem jest akcja „Niezapominajka dla Ukrainy”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Plakat zapraszający do udziału w projekcie Niezapominajka dla Ukrainy, szczegółowe informacje w aktualności.