Rada Powiatu w Legionowie kończy kadencję
29 kwietnia 2024
Rada Powiatu w Legionowie kończy kadencję

Rada Powiatu w Legionowie VI kadencji 2018-2024 po raz ostatni zebrała się 29 kwietnia, aby podsumować swoją pracę. Podczas posiedzenia uchwalono absolutorium dla Zarządu Powiatu za wykonanie zeszłorocznego budżetu, a po zapoznaniu się z raportem o stanie powiatu legionowskiego i dyskusji na ten temat radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu wotum zaufania.

Rada Powiatu w Legionowie, organ stanowiący i kontrolny powiatu, w ciągu ostatnich ponad pięciu lat obradowała podczas 63 sesji, w trakcie których podjęła 389 uchwał oraz dwa stanowiska. Jej skład to 23 radnych, w tym starosta, wicestarosta, trzech członków zarządu powiatu, przewodniczący i dwóch wiceprzewodniczących rady. Radni powołali ze swojego grona osiem komisji: rozwoju; oświaty, kultury i sportu; rodziny, zdrowia i spraw społecznych; porządku publicznego; rewizyjną; budżetową; skarg, wniosków i petycji oraz statutową.

W trakcie minionej kadencji dochodziło do zmian personalnych zarówno w składzie Rady Powiatu, jak i Zarządu Powiatu. 27 kwietnia 2020 roku starosta Robert Wróbel zrezygnował z funkcji, a jego miejsce zajął dotychczasowy członek zarządu Sylwester Sokolnicki. W skład zarządu powołano Przemysława Cichockiego, a Robert Wróbel przejął po Przemysławie Cichockim stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. 28 czerwca 2021 roku wygaszono mandat Janusza Majewskiego w związku z niezłożeniem przez niego w terminie oświadczenia majątkowego, co było spowodowane ciężką chorobą. Jego miejsce zajął Wiesław Smoczyński.

Podczas ostatniej w tej kadencji sesji radni podsumowali ostatnie cztery lata oraz przyjęli podziękowania starosty legionowskiego Sylwestra Sokolnickiego i przewodniczącego Rady Powiatu Leszka Smuniewskiego za wspólną pracę na rzecz powiatu legionowskiego. Za współpracę podziękowano również włodarzom gmin, powiatowym instytucjom oraz służbom – Policji, Straży Pożarnej i Wojsku. Starosta podkreślił także, jak trudna i pełna wyzwań była to kadencja. – Prowadziliśmy politykę odpowiedzialną, nastawioną na realizację przyjętych zobowiązań, politykę racjonalizującą wydatki, zabezpieczając środki w wysokości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania jednostek i wydziałów. Podejmowaliśmy też trudne decyzje, wprowadzając oszczędności tam, gdzie było to konieczne. Pamiętajmy, że działaliśmy w warunkach niestabilnej i niepewnej rzeczywistości. Wszyscy odczuliśmy skutki pandemii COVID-19 oraz inwazji Rosji na Ukrainę – wzrost cen surowców energetycznych, inflację, wzrost kosztów bieżącego funkcjonowania jednostek, a także dużą presję płacową. Powyższe uwarunkowania sprawiły, że zakres potrzeb był znacznie większy niż możliwości, niż zasób środków finansowych. W tych niesprzyjających okolicznościach byliśmy zdeterminowani, by nadal konsekwentnie prowadzić politykę rozwoju, zwłaszcza wykorzystując środki zewnętrzne pochodzące między innymi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W związku z powyższym tym bardziej dziękuję wszystkim Państwu za zaangażowanie i współpracę – mówił starosta legionowski.

Część dotychczasowych radnych ponownie kandydowała do Rady Powiatu i ci, którym 7 kwietnia wyborcy powierzyli w wyborach mandaty zaufania, spotkają się wraz z nowymi członkami rady na posiedzeniu inauguracyjnym, które zwołane zostało na 6 maja. Wtedy też radni złożą ślubowanie.