Wieczorne zdjęcie: osoby tańczace w okręgu na plazy nad Jeziorem Zegrzyńskim.
9 września 2024
Raport z „Trasy M – Z”

W pierwszą sobotę września odbyło się wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie, które przypomniało o śmiałej wizji artysty Mariana Bogusza i architekta Jerzego Olkiewicza pn. „Trasa Muzeum Narodowe – Zalew Zegrzyński”.

Impreza miała na celu nie tylko przypomnienie o wizjonerskim projekcie Trasy M – Z, ale także integrację lokalnej społeczności wokół dziedzictwa kulturowego regionu. O godzinie 18.00 spod Muzeum Narodowym w Warszawie w kierunku Nieporętu wyruszyła wycieczka z przewodnikiem. Przejażdżka „Marzycielem”, złotym autobusem Pawła Althamera, już sama w sobie była nie lada gratką.  Dodatkowo uczestnicy mieli okazję poznać szczegóły dotyczące artystyczno-architektonicznej koncepcji rozbudowy Muzeum Narodowego oraz planów utworzenia jego filii na wodach Jeziora Zegrzyńskiego.

Areną kolejnych wydarzeń stała się Dzika Plaża w Nieporęcie. Miłośnicy architektury wzięli udział w warsztatach rodzinnych prowadzonych przez Hannę Zwierzchowską, podczas których wspólnie tworzyli własne projekty filii Muzeum Narodowego. W międzyczasie plaża zamieniła się w taneczny parkiet. W stylu lat 70. przygrywał zespół Biało-Czarni. Wieczór uświetnił także plenerowy pokaz filmu „Pędzlem po chmurze”, który wprowadził widzów w świat artystycznych wizji i kreacji twórców związanych z projektem Trasy M – Z. Największą atrakcją i finałem wieczoru była animowana wizualizacja trasy M – Z, wyświetlona na kurtynie wodnej na tafli Jeziora Zegrzyńskiego.

fot. Powiatowe Instytucja Kultury