Rekordowy budżet na rekordowe wydatki
18 grudnia 2023
Rekordowy budżet na rekordowe wydatki

Na grudniowej sesji powiatowi radni jednogłośnie uchwalili przyszłoroczny budżet. Wartość zaplanowanych w nim wydatków wynosi niemal 216,8 mln złotych, to o ponad 47,5 mln zł więcej niż w projekcie budżetu na rok bieżący.

Główne założenia dotyczące przyszłorocznego budżetu obejmują zapewnienie realizacji usług na rzecz mieszkańców powiatu na dotychczasowym poziomie, zarządzanie finansami Powiatu z zachowaniem wskaźników finansowych na poziomie bezpiecznym i pozwalającym na zachowanie płynności finansowej, realizację w pierwszej kolejności inwestycji rozpoczętych, w tym zadań, na które Powiat otrzyma dofinansowanie zewnętrzne, oraz realizację inwestycji zlokalizowanych na terenie wszystkich gmin powiatu legionowskiego.
Wydatki na oświatę i edukację opiewają na kwotę niemal 57,2 mln zł, a na rodzinę i pomoc społeczną zaplanowano ponad 34,6 mln zł, w tym na ochronę zdrowia ponad 1,9 mln zł. Na transport i łączność przewidziano niemal 56,7 mln złotych, wydatki z zakresu bezpieczeństwa publicznego i ochrony przeciwpożarowej to ponad 8 mln zł, a na te związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego zarezerwowano niemal 3 mln złotych.

Plany inwestycyjne na 2024 r.
Na wydatki majątkowe, w tym inwestycje drogowe i kubaturowe, w 2024 roku zaplanowano ok. 56,2 mln zł, przy czym ponad połowa tych środków pochodzić będzie ze źródeł zewnętrznych. Strategicznym obszarem dla rozwoju powiatu jest poprawa bezpieczeństwa i komfortu zarówno podróżnych korzystających z ruchu drogowego, jak i mieszkańców powiatu, podnoszenie parametrów technicznych powiatowej sieci drogowej oraz budowanie spójnego, zintegrowanego systemu komunikacyjnego. Na realizację tylko inwestycji drogowych zaplanowano kwotę ponad 47,4 mln zł. W niej uwzględniono między innymi wydatki związane z zakończeniem pierwszego etapu, a także z rozpoczęciem drugiego etapu rozbudowy drogi powiatowej nr 1820W na ponad 4-kilometrowym odcinku przebiegającym przez gminy Jabłonna i Wieliszew, tj. od wiaduktu w Chotomowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 631; przebudową i rozbudową drogi powiatowej nr 1805W na odcinku od drogi krajowej nr 61 do drogi powiatowej nr 1807W w miejscowościach Serock i Karolino na terenie gminy Serock; rozbudową skrzyżowania drogi powiatowej nr 1819W – ul. Jagiellońskiej z ul. Mickiewicza w Legionowie na skrzyżowanie o ruchu okrężnym oraz rozbudową drogi powiatowej nr 1816W (ul. Przyszłość) na odcinku o długości 2,4 km, od nowo budowanego ronda w ciągu drogi wojewódzkiej nr 632 do drogi powiatowej nr 1815W w gminie Nieporęt.

Zaplanowano także budowę odwodnień wzdłuż powiatowych dróg oraz bezpiecznych przejść dla pieszych, a także przygotowanie dokumentacji projektowych m. in. dla drogi powiatowej nr 1820W na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 630 (ul. Modlińskiej) do ul. Kisielewskiego w gminie Jabłonna i drogi powiatowej nr 1805W na odcinku od drogi powiatowej nr 1807W do drogi wojewódzkiej nr 622 w gminie Serock, a także wykonanie ekspertyzy i dokumentacji projektowej w zakresie naprawy mostu na Kanale Królewskim w gminie Nieporęt.

Na realizację inwestycji kubaturowych przeznaczono ponad 3,2 mln zł. Po opracowaniu dokumentacji projektowej zostanie rozpoczęta budowa Centrum Usług Społecznych poprzez przebudowę budynku Starostwa – zgodnie z projektem budowlanym w miejscu istniejącej auli ma powstać dwupiętrowy obiekt z podpiwniczeniem. W budżecie przewidziano także środki na płatności końcowe za opracowanie dokumentacji projektowej oraz na rozpoczęcie pierwszego etapu budowy nowej siedziby Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie. Zaplanowano także przebudowę szatni oraz budowę instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Legionowie. Planowane są również drobne remonty w innych placówkach oświatowych.