na zdjęciu przekazanie sztandaru na placu apelowym, w tle cywile i żołnierze
5 czerwca 2024

SONDA ze sztandarem

Szkole Podoficerskiej SONDA im. W. Markowskiego ps. Rybka w Zegrzu nadano sztandar. Jednym z jego fundatorów jest Powiat Legionowski.

Uroczystość odbyła się 1 czerwca na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, a poprzedziła ją msza święta w Kościele Garnizonowym w Zegrzu, której przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz Wiesław Lechowicz, Biskup Polowy Wojska Polskiego. W obecności zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele wojska, władz lokalnych oraz rodziny żołnierzy pełniących służbę w szkole, komendant st. chor. szt. Piotr Pechta przyjął sztandar z rąk zastępcy dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej płk. Mariusza Specjalskiego. Powiat Legionowski w trakcie wydarzenia reprezentował starosta Roman Smogorzewski.

Niecodziennym elementem ceremonii było złożenie meldunku z wykorzystaniem alfabetu Morse’a o przejęciu sztandaru przez komendanta szkoły patronowi szkoły, Włodzimierzowi Markowskiemu, ps. Rybka. Ten symboliczny gest podkreślił więź między historią a współczesnością oraz oddanie tradycji żołnierskiej. – Sztandar wojskowy to nie tylko kawałek materiału, ale przede wszystkim symbol honoru, tradycji i jedności. Dla żołnierza oznacza najwyższe wartości, jakimi są wierność, odwaga i gotowość do poświęceń. Jest on znakiem, który łączy wszystkich członków jednostki, niezależnie od stopnia czy stanowiska. Widok sztandaru powoduje przypływ dumy, a dla wielu żołnierzy jest najważniejszym symbolem, za który są gotowi oddać życie. Przyjęcie sztandaru przez Szkołę Podoficerską Sonda oznacza krok w kierunku umacniania tradycji wojskowej i tożsamości jednostki. Jest to dowód uznania dla wysiłków jej kadetów oraz całego personelu. Od tego dnia sztandar będzie towarzyszył wszystkim ważnym wydarzeniom w życiu szkoły, symbolizując nieustanną gotowość do służby i poświęcenia – informuje Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu.

Po części oficjalnej w kinoteatrze Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a wieczorem po raz pierwszy w historii zorganizowano uroczysty Bal Podoficerski.