Biały napis na czerwonym tle. Szczepienie lisów przeciwko wsciekliźnie.
28 sierpnia 2024
Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

Od 5 do 18 września 2024 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki.

Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać!

Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki RABADROP umieszczonej we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty oraz wyłożenie ręczne nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.

Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

W okresie wykonywania szczepień lisów i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:

  • nie wchodzić na teren lasu,
  • zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych,
  • nie dotykać i nie podnosić  a tym bardziej nie rozłamywać przynęt - przynęty dotykane przez ludzi są omijane przez lisy,
  • przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus wścieklizny wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę  śluzową jamy ustnej i nosa,
  • nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy.
  • w przypadku kontaktu zwierzęcia (psa/kota) ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji.

 

Plakat dotyczacy akcji szczepienia lisów. Wszystkie informacje zawarte na plakacie sa podane w aktualnosci. Zdjecie lisa.