Podpisanie umowy na budowę szpitala w Legionowie. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisuje umowę. Na pierwszym planie gen. Grzegorz Gielerak - dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
21 grudnia 2018
Umowa w sprawie budowy szpitala w Legionowie podpisana

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę w sprawie budowy szpitala wojskowego w  Legionowie. Placówka będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego. Z usług nowego szpitala będą mogli także korzystać mieszkańcy Legionowa i powiatu legionowskiego.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i gen. Grzegorz Gierelak - dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Fot. MON

Szpital powstanie na części działki użytkowanej obecnie przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ. Zgodnie z założeniami w skład szpitala mają wejść oddziały: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny i ginekologiczno-położniczy. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na pierwsze półrocze 2019 roku, a jej zakończenie w trzecim kwartale 2022 roku. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej. Szacunkowy koszt ma wynieść ok. 150 mln zł.

Świadczenia, które dotychczas są realizowane przez Wojskową Specjalistyczną Przychodnię Lekarską SPZOZ w Legionowie nadal będą wykonywane. Nowy szpital, z rozszerzoną ofertą opieki medycznej, będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców Legionowa i regionu. Placówka ma też służyć nowo tworzonej dywizji wojsk operacyjnych, stacjonującym w Polsce wojskom sojuszniczym oraz dwóm mazowieckim brygadom obrony terytorialnej.

- Rozpoczyna się proces, na który mieszkańcy powiatu legionowskiego czekali kilkadziesiąt lat. Zakończyła się faza deklaracji i podpisanie umowy dotyczącej budowy szpitala to pierwszy krok rzeczywistego działania w tym kierunku. Ostatnie lata mojej działalności samorządowej to czas intensywnych zabiegów o to, by powstanie szpitala w naszym powiecie stało się rzeczywistością, dlatego niezmiernie cieszy mnie ta wiadomość. To najważniejsza i najbardziej potrzebna naszym mieszkańcom inwestycja. W nagłych wypadkach skróci czas dojazdu do szpitalnego oddziału ratunkowego i zminimalizuje zagrożenie, że pacjent w ciężkim stanie może umrzeć w karetce. To także krótszy czas oczekiwania na pomoc dla pacjentów, którzy będą szukać pomocy w SOR, a nie zostali przywiezieni ambulansem. - mówi starosta legionowski Robert Wróbel.

Według założeń szpital będzie przystosowany do hospitalizacji ok. 90 pacjentów. Będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i podziemny parking. W ramach taj inwestycji planowane jest utworzenie także bloku operacyjnego, składającego się z dwóch sal operacyjnych oraz oddziałów szpitalnych. Zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób - lekarze, pielęgniarki oraz inny personel medyczny i pomocniczy.

Podczas podpisania umowy Powiat Legionowski reprezentował wicestarosta legionowski Konrad Michalski. Na zdjęciu od lewej: Andrzej Kalinowski, Aurelia Ostrowska - dyrektor Departamentu Zdrowia w MON, minister Mariusz Błaszczak, gen. Grzegorz Gielerak - dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, wicestarosta legionowskie Konrad Michalski i Dariusz Neudek - dyrektor Wojskowej Przychodni Specjalistycznej w Legionowie.

Źródło: MON