
Wyrusz na Powiatowy Szlak Polski Walczącej – poznaj lokalne miejsca pamięci i zdobądź odznakę!
Panowie Grzegorz i Włodzimierz przemierzyli trasy Powiatowego Szlaku Polski Walczącej, oznaczone kolorami: zielonym, czarnym i czerwonym, zdobywając trzy odznaki – brązową, srebrną i złotą. Gratulujemy! Zachęcamy do pójścia w ich ślady i odkrywania historii regionu podczas pieszych wędrówek lub przejażdżek rowerowych. Trasy prowadzą przez najważniejsze miejsca związane z walką o niepodległość i wolność w XX wieku – od punktów związanych z Powstaniem Warszawskim, przez działalność Szarych Szeregów, po historię lotnictwa wojennego i walk z 1939 roku.
Oto kilka wybranych miejsc – mamy nadzieję, że ich opisy Was zachęcą:
Zrzutowisko „Koc1” na łąkach izabelińskich przy ul. Wrzosowej
W tym miejscu, oprócz alianckich zrzutów broni, odbywały się również lądowania Cichociemnych. Podczas ceremonii odsłonięcia pomnika oraz tablicy pamiątkowej, która odbyła się 26 kwietnia 2025 roku, przypomniano sylwetki siedmiu żołnierzy AK w służbie specjalnej, uczestników operacji lotniczych:
-
Operacja „Neon 6”: por. Jarosław Poliszuk, ps. „Arab”, por. Ryszard Zyga, ps. „Lelum”, ppor. Zdzisław Peszke, ps. „Kaszmir”
-
Operacja „Weller 1”: ppłk Felicjan Majorkiewicz, ps. „Iron”, kpt. Zygmunt Gromnicki, ps. „Gula”, por. Edward Kowalik, ps. „Ciupuś”, st. sierż. Albin Łakomy, ps. „Twornik”
Zrzuty, w przeważnej mierze, były zabezpieczane przez 3. batalion AK dowodzony przez por. Bronisława Tokaja, ps. „Bogdan”.
Ruiny Pałacu Poniatowskich w Górze
Powstały około 1780 roku pałac był świadkiem ważnych wydarzeń, m.in. jednej z pierwszych reform uwłaszczeniowych w Rzeczypospolitej. Z czasem stał się własnością rodziny Gutakowskich, a jego ostatnie lata przyniosły zniszczenia spowodowane wojnami i powojenną dewastacją.
Dawne polowe lotnisko w Poniatowie
Od 1 do 3 września 1939 roku polscy piloci stacjonujący na tym lotnisku stawiali czoła niemieckim bombowcom zmierzającym na Warszawę. Miejsce to skrywa historię bohaterstwa i poświęcenia, m.in. dowódcy 123. Eskadry, kpt. pil. Mieczysława Olszewskiego. Stacjonowały tu również inne eskadry myśliwskie i obserwacyjne, których piloci zapisali się w historii obrony Polski we wrześniu 1939 roku.
Folwark Trzciany – świadek historii i patriotyzmu
Folwark odegrał istotną rolę w historii Polski. W sierpniu 1920 roku, przed Bitwą Warszawską, był miejscem zakwaterowania wielu oddziałów Wojska Polskiego oraz doradców z Misji Francuskiej. Przebywały tu m.in. 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, artyleria, żandarmeria i oddziały łączności. Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1847 roku. Z folwarkiem związani byli również uczestnicy powstania styczniowego – ród Grąbczewskich. Jednym z potomków był kpt. Czesław Grombczewski „Jurand”, oficer Wojska Polskiego i Armii Krajowej, który poległ w 1944 roku. Folwark Trzciany to nie tylko miejsce o bogatej historii, ale też symbol patriotyzmu kilku pokoleń Polaków.
Zachęcamy do udziału w tej wyjątkowej podróży szlakiem pamięci – niech historia stanie się częścią Waszej wędrówki!
Więcej o trasach i odznace: https://szlak.powiat-legionowski.pl/