Informujemy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych ustaw (Dz.U. 2023 r., poz. 1123) od dnia 17 września 2023 r. zmianie uległy m.in. przepisy w sprawie podjęcia i wykonywania krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób: samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz taksówką.
W związku z powyższym przy składaniu wniosku o udzielanie licencji wymagane jest dołączenie:
a) oświadczenia członków organu zarządzającego osoby prawnej, osoby zarządzającej spółką jawną lub komandytową, a w przypadku innego przedsiębiorcy – osoby prowadzącej działalność gospodarczą, że spełnia wymóg dobrej reputacji, o którym mowa w art. 5c ust. 1 pkt 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 2201 z późn. zm.),
b) dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań, o których mowa w art. 39a ust. 1 pkt 2‒4 ww. ustawy (posiadanie odpowiedniego prawa jazdy ), przez przedsiębiorcę osobiście wykonującego przewozy, zatrudnionych przez niego kierowców oraz osób niezatrudnionych przez przedsiębiorcę, lecz wykonujących osobiście przewóz na jego rzecz,
c) zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i zaświadczenie o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy przez ww. osoby (patrz art. 14 ust. 2 i 3 ww. ustawy),
d) zaświadczenia o niekaralności opatrzonego datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku, potwierdzające, że odpowiednio przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy, zatrudnieni przez niego kierowcy oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz wykonujące osobiście przewóz na jego rzecz, spełniają warunki, o których mowa w art. 5c ust. 1 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym,
e) wykazu pojazdów zawierający informacje wynikające z przepisów ustawy o transporcie drogowym,
f) dowodu uiszczenia opłaty za wydanie licencji i wypisów z tej licencji.
Ponadto ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych ustaw wprowadza zmiany i obowiązki dotyczące posiadaczy ww. licencji:
1. Licencje wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność do upływu okresu, na który zostały udzielone, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2024 r. (patrz art. 14 ust. 1 w/w ustawy).
2. Przedsiębiorcy posiadający licencję w zakresie przewozu osób:
1) samochodem osobowym,
2) pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, są obowiązani w terminie do dnia 31 marca 2024 r. w formie pisemnej, w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej, przedłożyć organowi dokumenty potwierdzające spełnienie określonych wymagań, tj.:
a) zaświadczenie o niekaralności opatrzone datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku, potwierdzające, że odpowiednio przedsiębiorca osobiście wykonujący przewóz, zatrudnieni przez niego kierowcy oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz wykonujące osobiście przewóz na jego rzecz, nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 1939 z późn. zm.), a ponadto nie orzeczono prawomocnie wobec nich zakazu wykonywania zawodu kierowcy,
b) dokumenty prawa jazdy ww. osób,
c) zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych i zaświadczenie o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy przez ww. osoby (patrz art. 14 ust. 2 i 3 ww. ustawy).
Właściwy organ w terminie 14 dni od dnia otrzymania dokumentów dokonuje ich weryfikacji (patrz art. 14 ust. 4 ww. ustawy).
W przypadku stwierdzenia przez organ braków formalnych w zakresie przedłożonych dokumentów Starosta dokona wezwania przedsiębiorcy do ich usunięcia w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.
W sytuacji, gdy złożone przez przedsiębiorcę dokumenty potwierdzą, iż spełnia on wymagania określone w art. 5c ust. 1 pkt 4 i 6 oraz art. 8 ust. 3 pkt 3a ustawy o transporcie drogowym, Starosta prześle pisemną informację w tym zakresie.
Przedsiębiorcy, którzy uzyskali licencję w zakresie przewozu osób przed dniem 17 września 2023 r. i przedstawili wymagane dokumenty, a także przedsiębiorcy, którzy w dniu wejścia w życie ustawy spełniali wymagania ustawowe, posiadają prawo do wykonywania przewozu osób na podstawie posiadanych uprawnień do czasu upływu terminu ważności licencji.