Fizyka dla laika - spotkanie z autorką książki
29 lutego 2020, godz. 11:00 - 13:00
Fizyka dla laika - spotkanie z autorką książki
Miejsce, ulica: Księgarnia "U Leszka" w Legionowie

Spotkanie z autorką książki dla dzieci w wieku od 10 lat pt. "Fizyka dla laika, czyli o paniach i panach, którzy objaśniali naturę". To kolejna książka autorstwa Beaty Kenig, która tym razem postanowiła przybliżyć czytelnikom sylwetki wybitnych fizyków i fizyczek. Wstęp wolny.

Znajdziemy tutaj Archimedesa, Galileusza, Isaaca Newtona, Blaise?a Pascala; Émilie du Châtelet; Mary Somerville; Agnes Pockels; Williama Thomsona; Michaela Faradaya; Jamesa Maxwella; Wilhelma Röntgena; Marię Skłodowską-Curie; J.J. Thomsona; Ernesta Rutherforda; Harriet Brooks; Iréne Joliot-Curie; Nielsa Bohra; Alberta Einsteina; Lise Meitner; Marię Goeppert-Mayer; Richarda Feynmana; Mildred Dresselhaus; Lene Hau; Donnę Strickland. A na deser polskiego fizyka, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, o którym bardzo mało wiemy, czyli Józefa Rotblata. Nietrudno zatem zgadnąć, że książka objaśni nam wiele fascynujących zjawisk fizycznych, o których uczyliśmy się bądź wciąż uczymy się w szkole, lecz chyba nie do końca rozumiemy, o co chodzi. Jeśli więc czasem zastanawiacie się nad tym, dlaczego gotujące się pierogi wypływają na powierzchnię wody; dlaczego i jak poruszają się (i spadają) ciała; dlaczego widzimy kolory; dlaczego niebo jest niebieskie, a Słońce zachodzi na czerwono; skąd bierze się ciepło; czym jest elektryczność i magnetyzm; czym jest promieniotwórczość; czym są lasery; czy da się zatrzymać światło; o co chodzi w teorii względności, ta książka jest zdecydowanie dla Was!

Dla kogo jest spotkanie?
Rodziców i dzieci 10+

Partnerzy: Fundacja Wega, Akademia Korkey

Co będziemy robić?
Obiecujemy, że nie będziemy długo gadać o książce, bo przecież każdy będzie mógł do niej zajrzeć. Nie zabraknie za to eksperymentów naukowych, dzięki którym sprawdzimy m.in.:
• O co chodzi z gęstością ciał i siłą wyporu
• Jak spadają ciała
• Czym jest ciśnienie atmosferyczne
• Dlaczego widzimy kolory i dlaczego trawa jest zielona, a pomidor czerwony
• Jaki jest związek chemii i elektryczności
• Skąd się bierze prąd elektryczny
Każdy uczestnik będzie mógł własnoręcznie sprawdzić, co kryje się za przeróżnymi zjawiskami – pobawić się pudełkami próżniowymi, rozszczepić światło za pomocą spektroskopu; sprawdzić, dlaczego liście zmieniają kolory jesienią; pomieszać farby o różnych barwach i zobaczyć, co się stanie; pobawić się magnesami; zajrzeć do mikroskopu; zrobić sobie bryłę platońską.