Koncert polskiego zespołu ludowego TROCZANIE z Litwy
07 października 2018, godz. 10:00
Koncert polskiego zespołu ludowego TROCZANIE z Litwy
Miejsce, ulica: Kościół Matki Boskiej Fatimskiej w Legionowie, ul. Orląt Lwowskich 8

Polski ludowy zespół Troczanie, podobnie jak i liczne inne zespoły wokalno-taneczne na Wileńszczyźnie, powstał na fali odrodzenia polskości w październiku 1989 roku. Początkowo do zespołu uczęszczały same panie, po trzech latach dołączyli również panowie. Do lipca 1996 roku kierował zespołem znany muzyk Włodzimierz Saszenko, kapelą - Wiktor Kowalewski, między innymi autor kilku utworów o Trokach, starostą była założycielka zespołu - Zofia Czapkowska. Dziś kierownikiem artystycznym Troczan jest utalentowana muzyk Bożena Bieliak, starostą i organizatorem całego kolektywu oraz wszystkich wyjazdów koncertowych - Dinara Karaniewska. Kapelą kieruje Władysław Niedźwiedzki.
Zespół co roku bierze udział w festynie Kultury Polskiej rejonu trockiego "Dźwięcz, polska pieśni" oraz w festiwalach zespołów Wilenszczyzny.  Śpiewa i tańczy na świętach plonu oraz uroczystościach poświęconych dniu miasta oraz świętom państwowym. Z chęcią wyjeżdża do Macierzy. Był gościem X Jubileuszowego Festiwalu Polskich Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Chórów Polonijnych do Koszalina, Festiwalu Polskich Kresów w Mrągowie. Troczanie  byli również gorąco przyjmowani w Górze Śląskiej, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Giżycku, Cieszynie, Białymstoku, Węgorzewie, Bielsko Białej, Szczyrku, Wiśle, Suwałkach, Siemiatyczach, Pułtusku, Sankt Petersburgu (Rosja), Dyneburgu (Łotwa), Mińsku (Białoruś).
Dziś zespół liczy około 35 członków. W zespole "spotkały się" 3 pokolenia ? babcie, rodzice i ich dzieci. Wynikiem pracy 25 lat jest ponad sto pieśni: patriotycznych, wojennych, lirycznych, żartobliwych, kolęd oraz wiele tańców polskich oraz litewsk