
Spotkanie odwołane
27 kwietnia, niedziela, godz. 16.00
sala w MOK Legionowo, ul. Norwida 10
Wiosna Bardów – post scriptum
Czym się żywi sztuka? – Kaczmarski, Twardoch, Heller
rozmowa dyletantów
wstęp wolny
W bardzo sprawnej, dynamicznej wypowiedzi dla studentów polonistyki w 2000 roku Jacek Kaczmarski przekonywał słuchaczy, że „sztuka żywi się sztuką, kultura – kulturą”. Mimo tej deklaracji żywił uprawianą przez siebie bardowską sztukę nie tylko dziełami poprzedników, ale też – może przede wszystkim – komentarzami do współczesnych mu wydarzeń. Jego pieśni żyły – owszem – w obszarze śródziemnomorskiej, samoświadomej kultury, ale żyły nie dla tej kultury, lecz dla współczesnych Kaczmarskiemu uczestników wypadków dziejowych, których on też był aktorem.
W bardzo sprawnej, dynamicznej powieści „Null” słynny literat Szczepan Twardoch, obeznany z opisywaniem odległych w czasie wydarzeń, sięga po historię dziejącą się na naszych oczach. Twardoch napisał powieść o obecnej wojnie w Ukrainie. Porzuca dywagacje literackie o drugiej wojnie światowej, o śląskich perypetiach tuż po wojnie pierwszej, o Rosji i Syberii za czasów Stalina. Wchodzi wraz z nami w przestrzeń obecności bezpośredniej, w czas „teraz”. Jego sztuka powieściopisania przestaje żywić się konceptem narracyjnym – zaczyna żywić się rzeczywistością obecną w naszym powszednim doświadczeniu.
W bardzo sprawnej, dynamicznej trylogii „Światło wschodu”, „Mrok zachodu”, „Potrójna tożsamość” Adam Heller, literacki debiutant, usiłuje opisać procesy i zjawiska odległe o kilkanaście lat, które wyjaśniają rzeczywistość dzisiejszą, przez Twardocha opisaną „na gorąco”. Dlaczego psychika bohaterów obecnej ukraińskiej wojny jest tak dziwna i zagmatwana? Dlaczego Ojczyzna dla Ukraińców to nie państwo Zelenskiego, a republika nadziei na zmianę warty u władzy? Dlaczego w okopach nie ma „faszystów”? Czego nie dowiecie się od Twardocha, znajdziecie u Hellera. Ten bowiem drąży ukraińskie realia od „pierwszego Majdanu” 2004 do dziś. Drąży zgodnie z sugestią Kaczmarskiego – poszukując wartości śródziemnomorskiej kultury, tych, które jeszcze w nas przetrwały.
Nie ze wszystkimi bohaterami wymienionymi wyżej spotkamy się osobiście. Kaczmarski wypowie się z ekranu, bo na szczęście jego spotkanie ze studentami nagrano, Twardoch obecny będzie w osobach jego literackich admiratorów, natomiast autor wspomnianej trylogii Adam Heller obecny będzie osobiście, więc jest szansa pytać i słuchać odpowiedzi.
Pojawi się też niespodzianka, muzyczny ornament, o którym dowiedzą się tylko wtajemniczeni – i obecni na spotkaniu.