Grafika z napisem:  XXIV Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki w Wieliszewie
4 listopada 2024
XXIV Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki w Wieliszewie

Już w najbliższą niedzielę, 10 listopada odbędzie się XXIV Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki w Wieliszewie. W imieniu organizatorów zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie.

Przed nami XXIV edycja wydarzenia, organizowanego od roku 2001 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – 10 listopada. Przez ten czas Festiwal stał się wieliszewską specjalnością i oryginalnym wkładem w świętowanie niepodległości – efektowną, radosną i wielowymiarową prezentacją ludowej kultury i dziedzictwa, które ukształtowały polską świadomość narodową. W tegorocznej edycji będziemy penetrować pogranicze historycznych krain: Mazowsza, Podlasia i północno-wschodniej Małopolski. Wyjątkowy region Podlasia Południowego i Polesia reprezentować będą twórcy ludowi z Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" AWF Biała Podlaska. Towarzyszyć im będą gospodarze z Mazowsza Leśnego: Zespół Tańca Ludowego "Promyki" z Wieliszewa na parkiecie oraz Koło Gospodyń Wiejskich "Kałuszyńskie Smaki", które wspólnie z producentami lokalnej żywności promować będzie patriotyzm kulinarny (festiwal Smaki Tradycji). Wieczór zakończymy niepodległościową potańcówką z udziałem publiczności! Tym, którzy nie mogą do nas dotrzeć, polecamy transmisję na żywo z części artystycznej Festiwalu – na youtube.com / kanał OK Wieliszew!

Transmisja na żywo z występów na youtube.com / kanał OK Wieliszew

Od godz. 13-18 FESTIWAL SMAKI TRADYCJI i TARG PRODUKTÓW LOKALNYCH
Wspólnie z kałuszyńskimi gospodyniami oraz producentami lokalnej żywności, będziemy promować patriotyzm kulinarny! W ogrzewanym namiocie Koła Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie Smaki” spróbujemy regionalnych specjałów Mazowsza i Podlasia (sójki mazowieckie, bigos kałuszyński, kartacze podlaskie, kurpiowski rejbak / podlaska babka ziemniaczana, piwo kozicowe).
Na Targu kupimy najwyższej jakości, ekologiczne wyroby od lokalnych producentów: wypieki z Sikor; sery zagrodowe z Serocka; lokalne wędliny; wyroby pszczelarskie z powiatu legionowskiego; przetwory z dyni z Wieliszewa; kawę z wieliszewskiej palarni i inne.

Od godz. 15-17 WARSZTATY RĘKODZIEŁA LUDOWEGO
Warsztaty z tkactwa, plecionkarstwa – wikliny, rzeźby w drewnie, poprowadzą w tym roku twórcy ludowi z Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego w Białej Podlaskiej. Wezmą w nich udział dorośli i dzieci – zapraszamy całe rodziny!

Od godz. 16-18.30 WYSTĘPY ARTYSTYCZNE I POTAŃCÓWKA
Na parkiecie zobaczymy występy artystyczne dwóch zespołów folklorystycznych – Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska, reprezentującego Podlasie Południowe i historyczne Polesie oraz przedstawicieli Mazowsza Leśnego reprezentowanego przez gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki”. Występy zakończy integrująca publiczność i tancerzy IV Niepodległościowa Potańcówka „Weselmy się!”.

W liczącej siedem tomów monografii poświęconej Mazowszu, wydawanej w latach 1885-1890, Oskar Kolberg (w roku 2024 obchodzimy 210. rocznicę urodzenia ojca polskiej etnografii) podzielił tę największą pod względem obszaru dzielnicę Polski, na Mazowsze Polne, Mazowsze Leśne, Mazowsze Stare (Kurpie) i Mazowsze Stare (Podlasie). Tak ujęta kraina była nie tylko ogromna obszarowa, ale też niezwykle bogata w tradycje i zróżnicowany folklor, będący pod wpływem sąsiadujących ze sobą i przenikających się etnosów. Jej geograficzne ramy obejmują obecne granice województwa mazowieckiego poszerzone o północne obszary woj. lubelskiego i południowe woj. podlaskiego oraz skrawki woj. kujawsko-pomorskiego. To istne skrzyżowanie kultur, które w XXIV edycji Festiwalu ukażemy na tle folkloru pozostałych krain Polski.

Plakat zapraszający na wydarzenie, szczegóły w aktualności.