Finał projektu Stolica kultury Mazowsza
MENU
Wielki finał Stolicy Kultury Mazowsza

Wielki finał Stolicy Kultury Mazowsza

2017 rok był pełen wydarzeń kulturalnych, które na terenie powiatu zorganizowano pod szyldem „Powiat Legionowski - Stolica Kultury Mazowsza 2017”. Projekt podsumowano w trakcie uroczystej gali, której punktem kulminacyjnym był koncert Lory Szafran.

Przy legionowskiej sali widowiskowej wypełnionej do ostatniego miejsca, z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, samorządów gminnych i instytucji z terenu powiatu, zaproszonych gości oraz mieszkańców, 2 grudnia 2017 roku Powiat Legionowski uroczyście podsumował całoroczny projekt Stolica Kultury Mazowsza. Podczas wystąpienia Starosta Robert Wróbel podziękował samorządom gminnym za całoroczne zaangażowanie i współpracę w trakcie kulturalnego panowania Powiatu Legionowskiego.

Działo się

Pod koniec 2016 roku Powiat Legionowski został ogłoszony laureatem prestiżowego konkursu Stolica Kultury Mazowsza na 2017 rok, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Nagrodą w plebiscycie było 100 tys. zł, które Powiat otrzymał na realizację przedsięwzięć kulturalnych. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy odbyło się ich w powiecie kilkaset, w tym 130 wydarzenia wskazane w harmonogramie załączonym do dokumentacji aplikacyjnej o tytuł Stolicy Kultury Mazowsza 2017.

Nasze gwiazdy

Tak się szczęśliwie składa, że na terenie powiatu mieszkają osoby, nie tylko związane z szeroko pojętą działalnością artystyczną, ale wręcz zajmujące topowe pozycje na kulturalnej mapie kraju. Nie wykorzystać z tego faktu byłoby wielkim niedopatrzeniem. Dlatego w trakcie styczniowej imprezy inaugurującej projekt Stolica Kultury Mazowsza 2017 wystąpił światowej sławy skrzypek, a prywatnie mieszkaniec gminy Nieporęt Mateusz Smoczyński, zatańczyły wieliszewskie „Promyki”, a na spektakl gości zaprosił nieporęcki teatr „Po prostu”. Także do współpracy przy organizacji gali finałowej zaproszono dwoje znanych i cenionych mieszkańców powiatu. Dziennikarz i konferansjer Tomasz Jachimek z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru poprowadził imprezę. Gwiazdą wieczoru była zaś piosenkarka jazzowa Lora Szafran. W repertuarze koncertu znalazły się utwory pochodzące z dwóch ostatnich płyt artystki – "Sekrety Życia według Leonarda Cohena" i "Nad ranem".

Godny następca

Decyzją komisji konkursowej, obradującej 27 listopada 2017r., tytuł Stolicy Kultury Mazowsza 2018 otrzymał Powiat Warszawski Zachodni. Wicestarosta Warszawski Zachodni Paweł Białecki był gościem finałowej imprezy. Dzięki temu miał okazję przyjąć pierwsze gratulacje oraz podpatrzeć, jak na terenie naszego powiatu przebiegała realizacja projektu.

Koncert Lory Szafran zakończył realizację projektu Powiat Legionowski-Stolica Kultury Mazowsza 2017, ale mieszkańcy powiatu mogą liczyć na bogatą ofertę kulturalną na naszym terenie także w nadchodzącym roku