Szlakiem po złoto
15 października 2020
Szlakiem po złoto

Państwo Magdalena i Tomasz Ślęzak wraz z synami Filipem, Szymonem i Frankiem to kolejni mieszkańcy, którzy zdobyli złote odznaki turystycznego patriotycznego szlaku Polski Walczącej. Przemierzyli prawie 300 km na rowerach po powiecie legionowskim w poszukiwaniu śladów historii. Serdecznie gratulujemy!

Szlak Polski Walczącej cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. To doskonały sposób na połączenie aktywności fizycznej ze zdobywaniem wiedzy. - Przede wszystkim chcieliśmy spędzić razem czas, rodzinnie, jeżdżąc po okolicy na rowerach. Gdy dowiedzieliśmy się o tym, że w naszym powiecie jest taki szlak, dało nam to dodatkową motywację, aby wyjść z domu. Poznaliśmy nie tylko okoliczne miejscowości, ale przede wszystkim nasze wycieczki były praktyczną lekcją historii dla naszych dzieci, choć nie ukrywam, że dla nas również. Przy okazji zdobywa się odznaki turystyczne, co jest dodatkową frajdą dla dzieci. Niezapomniane wrażenie pozostawiają rozsiane po lasach miejsca pamięci, zarówno w lesie chotomowskim, jak i jabłonowskim, o których zapewne wiedzą tylko nieliczni. My wcześniej nie wiedzieliśmy. Warto spróbować przemierzyć ten szlak lub choćby jego część. Niekoniecznie na rowerach. Ale jest to dobra alternatywa dla tych, co chcą spędzać czas aktywnie – mówi pan Tomasz Ślęzak.

Aby zdobyć brązową, srebrną lub złotą odznakę szlaku „Polski Walczącej należy przemierzyć wyznakowane trasy, odwiedzając miejsca pamięci. Na szlaku wędrowcy znajdą 78 miejsc pamięci narodowej. W poznawaniu historii regionu pomaga 50 tablic opisujących najważniejsze miejsca i wydarzenia związane z walką o niepodległość. Dobrą orientację w terenie zapewnia 80 tablic kierunkowych uzupełniających standardowe znakowanie PTTK. Szlak podzielony jest na trasy: czarną, czerwoną i zieloną. Każda z nich składa się z kilkunastokilometrowych odcinków. Wszystkie oznaczenia uwzględniają oba kierunki marszruty.

Bezpłatne książeczki przeznaczone do rejestracji i późniejszej weryfikacji pokonanej trasy można odebrać w starostwie powiatowym, w Wydziale Kultury i Promocji (V piętro, pok. 505)  oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Legionowie (budynek dworca) lub w Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie przy ul. Sowińskiego 15.