18 stycznia 2010
Jest szansa na kontrakt z NFZ dla szpitala w Wieliszewie

W czwartek, 14 stycznia 2010 r. w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie, na zaproszenie Minister Zdrowia Ewy Kopacz, odbyło się spotkanie w sprawie funkcjonowania Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego Uczelni Warszawskiej w Wieliszewie.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Dyrektor Szpitala Mirosław Cienkowski, Starosta Legionowski Jan Grabiec, Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, Poseł Zenon Durka oraz Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere". Stronę rządową reprezentowali Wiceminister Zdrowia Marek Twardowski i Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Barbara Misińska.

Efektem przeprowadzonych rozmów jest deklaracja NFZ, że w połowie lutego może zostać ogłoszony dodatkowy konkurs na świadczenia z zakresu onkologii. Jego realizacja możliwa będzie po dokonaniu oceny możliwości finansowych MOW NFZ. Działania te wynikają z uwagi na priorytetowe traktowanie przez Ministra Zdrowia świadczeń onkologicznych. Konkurs zostanie ogłoszony pomimo tego, że co do zasady aneksowano kontrakty na 2010 rok z placówkami realizującymi świadczenia medyczne na podstawie kontraktów z ubiegłego roku. Nowo powstałe placówki nie miały więc szansy udziału w podziale świadczeń medycznych finansowanych przez NFZ. 

Udział w konkursie będzie dla Dyrekcji Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego szansą na ubieganie się o uzyskanie kontraktu z NFZ a tym samym nieodpłatne leczenie pacjentów z Powiatu Legionowskiego i całego Mazowsza. 

W szczególnych przypadkach, na podstawie umów ze świadczeniodawcami, którzy już kontrakt posiadają, a którzy nie są w stanie, ze względu na dużą ilość zgłaszających się pacjentów zapewnić świadczeń w swoich szpitalach, istnieje możliwość przekierowania tych pacjentów do szpitala np. w Wieliszewie. Podjęte zostały zatem rozmowy o możliwości udzielania takich świadczeń przez Mazowiecki Szpital Onkologiczny w ramach kontraktów NFZ zanim konkurs zostanie rozstrzygnięty. 

Foto
Wnętrze Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Wieliszewie.



Szpital w Wieliszewie specjalizuje się w:

chirurgii onkologicznej – leczenie ukierunkowane jest głównie na pomoc pacjentom ze schorzeniami nowotworowymi przewodu pokarmowego, piersi, tarczycy i skóry

chirurgii ogólnej – w ramach chirurgii ogólnej wykonywane są operacje z zakresu chorób pęcherzyka żółciowego, żołądka i dwunastnicy, jelita grubego oraz przepuklin i tkanek miękkich. Zabiegi przeprowadzane są z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych (laparoskopia) oraz nowoczesnych materiałów syntetycznych ( siatki przepuklinowe)

urologii – leczenie chorych z nowotworami nerek, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego i zewnętrznych narządów płciowych. Operacje przeprowadzane są metodami klasycznymi oraz z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych

onkologii – konsultacja u specjalisty pozwoli na zaplanowanie leczenia uzupełniającego w zakresie chemioterapii

radioterapii – brachyterapia i teleradioterapia

psychologii – w warunkach pełnej dyskrecji i intymności pacjenci mogą otrzymać wsparcie, uzyskać zrozumienie i pomoc w walce z chorobą.

Rejestracja chorych czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.


Izba Przyjęć przyjmuje tylko pacjentów zakwalifikowanych wcześniej do hospitalizacji. Pacjenci zgłaszają się ze skierowaniem uzyskanym podczas konsultacji w poradni szpitala w terminie i godzinach uzgodnionych z lekarzem.