Od 8 listopada br. Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Zegrzu może oficjalnie poszczycić się swoim patronem.
Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich decyzją nr 335/MON z 25 września 2009 r. nadał zegrzyńskiej podoficerce imię Pani generał - profesor Elżbiety Zawackiej.
|
Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Zegrzu stała się pełnowartościową instytucją. Posiadają już swoje święto, mają sztandar a teraz doszedł kolejny zaszczyt - patron szkoły. Zakończony został kolejny rozdział w tworzeniu tradycji tej placówki. Proces nadania imienia trwał cały rok. Pomysł zrodził się podczas prac nad sztandarem i świętem szkoły. Potem trzeba było znaleźć odpowiednią postać, która odpowiadałaby specyfice tradycji kultywowanych przez zegrzyńską szkołę. Po dokładnej analizie informacji wybór padł na Panią Generał Elżbietę Zawacką, słynną kurierkę okresu wojennego.
Pani Elżbieta urodziła się 19 marca 1909 r. w Toruniu. Po ukończeniu niemieckiej szkoły podstawowej i zdaniu matury w Żeńskim Gimnazjum Humanistycznym ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1939 r. w Katowicach pełniła funkcję komendantki Rejonu Śląskiego Przysposobienia Wojskowego Kobiet. We wrześniu 1939 r. była żołnierzem Kobiecego Batalionu Pomocniczej Służby Wojskowej, walczącym w obronie Lwowa. Od października 1939 r. do końca 1945 r. była żołnierzem "podziemnego wojska". Zaprzysiężona do SZP w Warszawie pod pseudonimem "Zelma" organizowała na Śląsku, z członkiń PWK, autonomiczną komórkę kobiecą i pełniła funkcję szefa łączności w Komendzie Podokręgu SZP-ZWZ. Pod koniec 1940 r. została przeniesiona do Warszawy, jako kurierka KG ZWZ-AK pod pseud. "Zo", stała się prawdziwą legendą kurierów w okupowanej Europie. Była organizatorką szlaków zachodnich KG. W latach 1939-1945 posługując się fałszywymi dokumentami przekraczała granice ponad sto razy przenosząc pieniądze, wiadomości i meldunki. Zagrożona w marcu 1944 r. aresztowaniem przeszła, po kwarantannie, do służby w Szefostwie Wojskowej Służby Kobiet (WSK) KG AK. W ramach WSK uczestniczyła w Powstaniu. Po kapitulacji kierowała nadal, z Krakowa, szlakami zachodnimi prowadzącymi do bazy szwajcarskiej. Zdemobilizowana, po powrocie przez front z Wiednia, w lutym 1945 r. była czynna przez rok w II konspiracji, w dziale łączności i kolportażu Okręgu Zachodniego. Mianowana w październiku 1944 r. kapitanem (rozkaz D-cy AK) i majorem (rozkazem Naczelnego Wodza) została awansowana w 1996 r. na podpułkownika, w 1999 r. na pułkownika, a w 2006 została generałem brygady, tym samym była druga kobietą w stopniu generała w historii Wojska Polskiego. Dwukrotnie odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari kl. V i 5-krotnie Krzyżem Walecznych. Ponadto w 1990 r. prof. Elżbietę Zawacką odznaczono Krzyżem Oficerskim, zaś w 1993 r. Orderem Odrodzenia Polski-Krzyż Komandorski z Gwiazdą. W tym samym roku została wyróżniona honorowym obywatelstwem Miasta Torunia, a w dwa lata później prezydent Lech Wałęsa odznaczył ją Orderem Orła Białego.
Elżbieta Zawacka zmarła 10 stycznia 2009 r. w Toruniu, gdzie też została pochowana na cmentarzu Św. Jerzego. Kobieta-łącznościowiec zasłużona w walce o niepodległą Polskę. Idealny patron dla szkoły wojskowej.
źródło: SPWLąd. w Zegrzu.