17 sierpnia 2012

Zdrowa Gmina - Zdrowy Powiat

Powiat Legionowski przystąpił do konkursu organizowanego przez Polską Unię Onkologii.

Konkurs powstał z myślą o profilaktyce nowotworowej. Jego zadaniem jest zachęcanie mieszkańców do zgłaszania się na badania profilaktyczne mające na celu wczesne wykrywanie chorób nowotworowych, organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych (NPZChN). Ponadto, Konkurs ma na celu pogłębienie świadomości Polaków co do istoty odpowiednio wczesnego wykrycia choroby, które w wielu przypadkach pozwala na całkowite wyleczenie

Liczymy, że prowadzone działania przyczynią się do wzrostu świadomości na temat profilaktyki nowotworów i realnie wpłyną na większe zainteresowanie badaniami przesiewowymi, a tym samym pomogą chronić zdrowie i życie Polaków.
Aktualnie, na badania profilaktyczne zgłosiło się w programie profilaktyki raka piersi - 32% pań a cytologię wykonało 20% mieszkanek naszego powiatu.

- panie w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy, u których wcześniej nie zdiagnozowano zmian nowotworowych, mogą skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych 

- panie w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 36 miesięcy, mogą bezpłatnie wykonać cytologię

- bezpłatne badanie kolonoskopowe organizowane przez Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych skierowane sa do:
*osób w wieku 50-65 lat, nie posiadających objawów raka jelita grubego, 
*osób, które mają ukończone 40 lat i co najmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego 
* osób w wieku 25-65 lat pochodzących z rodziny szczególnego ryzyka.

Wykaz przychodni, w których można wykonać te badania, znajduje się pod poniższym linkiem
http://konkurszdrowagmina.pl/mapa

Więcej informacji na temat profilaktyki nowotworów można znaleźć na http://powiat-legionowski.pl/index.php?cmd=zawartosc&opt=pokaz&id=397&lang=
 

Foto
plakat



Pierwsza, pilotażowa edycja Konkursu, przeprowadzona w 2009 r. w województwie mazowieckim, zakończyła się sukcesem, zwiększając liczbę osób korzystających z badań przesiewowych o 15 000, w drugiej edycji udało się zwiększyć zgłaszalność o kolejne 35 000 osób.

Obecna, trzecia już, edycja Konkursu odbywać się będzie na terenie 12 województw (w sumie 363 zgłoszenia). Najwięcej, bo aż 57 z województwa mazowieckiego, 46 z zachodniopomorskiego, 42 z pomorskiego, 39 z podlaskiego, 38 z lubuskiego, 27 z lubelskiego, 24 z małopolskiego, 21 z podkarpackiego, 20 z łódzkiego, po 18 z dolnośląskiego i ze świętokrzyskiego i tylko 12 z opolskiego.
 

Foto
plakat




W pierwszym etapie Konkursu zadaniem gmin jest przeprowadzenie działań promujących prewencję nowotworową. Do dalszej części konkursu zostaną zakwalifikowane gminy, w których odnotowano największy wzrost procentowy osób zgłaszających się na cytologię, mammografię i kolonoskopię oraz które do 15 listopada prześlą opisy projektów programów propagujących profilaktykę nowotworową z wykorzystaniem nagrody głównej o wartości 100 tys. zł.
W drugim etapie spośród nadesłanych projektów Jury wybierze 10 najlepszych. Podczas finałowej Gali zostaną ogłoszeni zwycięzcy, trzech spośród 10-ciu Laureatów, którzy otrzymają tytuł Zdrowej Gminy oraz nagrody pieniężne.
 

Foto
plakat



Pokażmy, że jesteśmy świadomym powiatem i zgłośmy się na bezpłatne badania profilaktyczne.