19 maja 2009
Do Warszawy szybciej, wygodniej i taniej

Jeszcze pod koniec tego roku mieszkańcy Legionowa będą mogli dojechać do Warszawy Szybką Koleją Miejską. Taką zapowiedź usłyszeli uczestnicy konferencji pt. „Zintegrowany system komunikacji w obrębie aglomeracji warszawskiej”, zorganizowanej przez Starostę Legionowskiego Jana Grabca w połowie maja br. w Legionowie.

Ustawa aglomeracyjna nie istnieje. Samorządy, funkcjonujące w ramach oraz w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji muszą więc uzgadniać między sobą wszystkie kwestie, wynikające z faktu takiego ich położenia geograficznego. Jednym z ważniejszych problemów jest zintegrowany system komunikacji – połączenia autobusowe i kolejowe, rozkłady jazdy, wspólny bilet na komunikację miejską i podmiejską, itp.

Foto
Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli samorządów powiatów, miast i gmin, przedstawicieli służb mundurowych, związków i organizacji pozarządowych, a także młodzieży szkolnej


Tych właśnie kwestii dotyczyła dyskusja, w której uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu aglomeracji warszawskiej oraz instytucji, odpowiedzialnych za sprawy komunikacji zbiorowej. - Jeden bilet, uprawniający do podróżowania po Warszawie oraz w promieniu kilkudziesięciu kilometrów wokół niej, to dobry punkt wyjścia do dalszego rozwoju systemu komunikacji publicznej - powiedział Jan Grabiec.

W tej chwili dojazd z Legionowa do centrum stolicy trwa co najmniej godzinę, z czego ponad połowa to stanie w ulicznych korkach. Jedynym sposobem skrócenia tego czasu byłoby ominięcie tychże korków. Można i trzeba budować nowe drogi. Jednak potrzebne są rozwiązania, których efekty odczuwalne byłyby natychmiast. Jednym z nich byłoby na przykład przeniesienie głównego ciężaru komunikacji z dróg na szyny, czyli spowodowanie, aby osoby podróżujące na tej trasie wolały jechać na przykład pociągiem, a potem autobusem, tramwajem czy metrem niż własnym autem. 
- Jednak, żeby ludzie dokonali takiego wyboru, trzeba wdrożyć rozwiązania, dzięki którym podróżny uzna, że chce być pasażerem ponieważ tak jest szybciej, wygodniej i taniej. Nad tym właśnie pracujemy - mówił Jan Grabiec.

ZTM planuje wprowadzenie III strefy biletowej i tym samym rozszerzenie zasięgu obowiązywania „wspólnego biletu ZTM-KM”. Linie komunikacyjne w III strefie skoncentrowane będą głównie na dowozie do kolei lub „silnych” linii autobusowych. Dla pasażerów to dodatkowa korzyść – jeden bilet miesięczny zamiast kilku. 

Mennica Polska S.A. już od kilku lat wdraża doskonale sprawdzający się System Karty Miejskiej TM – nowoczesny system informatyczny ułatwiający funkcjonowanie usług miejskich - przykładem może być chociażby znana Warszawska Karta Miejska, która obsługuje 4 niezależne podmioty odpowiedzialne za komunikację (ZTM, ZDM w Warszawie, Koleje Mazowieckie i SKM). Dystrybucją tych elektronicznych kart w Warszawie zajmuje się ponad 700 punktów sprzedaży. 

W panelu dyskusyjnym konferencji udział wzięli:
Halina Sekita - Prezes Kolei Mazowieckich, 
Tadeusz Steckiewicz - Prezes Zarządu Mennicy Polskiej S.A.,
Roman Smogorzewski - Prezydent Legionowa, 
Leszek Ruta - Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, 
Jakub Majewski - Członek Zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej.

Foto
Prelegenci od lewej: Jakub Majewski, Leszek Ruta, Janusz Kubicki, Jan Grabiec, Roman Smogorzewski, Halina Sekita oraz Tadeusz Steckiewicz.


Głos zabrali również Tomasz Rosłonek - zastępca dyrektora Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Daniel Złamal z ZTM a także włodarze samorządowi z terenu Mazowsza. Wśród gości nie zabrakło: posła Zenona Durki, przedstawicieli samorządów powiatów, miast i gmin, przedstawicieli służb mundurowych, związków i organizacji pozarządowych, a także młodzieży szkolnej. 

Uczestnicy konferencji opuścili gmach ratusza w nadziei, że spotkanie zaowocuje wypracowaniem rozwiązań, które doprowadzą do usprawnienia publicznego transportu zbiorowego w obrębie aglomeracji warszawskiej.