16 lutego 2009
Zarząd Powiatu ogłasza konkurs

Zarząd Powiatu w Legionowie ogłasza konkurs na prowadzenie niepublicznego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Zarząd Powiatu w Legionowie 

zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej
(t.j. z 2008r., Dz. U. Nr 115, poz. 728, Nr 171, poz 1056)



OGŁASZA OTWARTY KONKURS OFERT


dla podmiotów uprawnionych w rozumieniu art. 25 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej.

Informacje ogólne: 

1. Oferent zobowiązany jest do przygotowania i złożenia oferty zgodnie z podanym ogłoszeniem. 
2. Podmiot ponosi wszelkie koszty związane z przygotowaniem i złożeniem oferty. 
3. Za poprawność złożonej oferty odpowiada Podmiot składający ofertę. 
4. Zleceniodawca zastrzega prawo do odwołania konkursu bez podania przyczyny, przesunięcia terminu składania ofert oraz zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia postępowania konkursowego.
5. Oferty na realizację zadania będą rozpatrzone przez komisję konkursową powołaną przez Zarząd Powiatu Legionowskiego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie do dnia 17 marca 2009r. 
6. Wyniki konkursu będą ogłoszone poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie i na stronie internetowej Powiatu Legionowskiego
www.powiat-legionowski.pl oraz w dzienniku o zasięgu lokalnym w terminie do 30 dni od zakończenia postępowania konkursowego. 

I. Rodzaj zadania: 

Prowadzenie niepublicznego Ośrodka Interwencji Kryzysowej celem zabezpieczenia doraźnej opieki i ochrony osobom znajdującym się w sytuacji kryzysowej z planowaną liczbą miejsc 6.


II. Wysokość dotacji na realizację zadania:

W budżecie Powiatu Legionowskiego na 2009 rok na realizację powyższego zadania przewidziano kwotę 45 000 zł. 


III. Warunki przyjęcia i rozpatrzenia oferty:

Szczegółowe warunki składania ofert określane są w ustawie z dnia 17 czerwca 2008 roku o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 1115 poz. 728; zm Dz. U. z 2004r. Nr 99 poz. 1001, Nr 273 poz. 2703; Dz. U. z 2005 r., Nr 64 poz. 565, Nr 94 poz. 788, Nr 164 poz. 1366, Nr 175 poz. 1462, Nr 1487, Nr 180 poz. 1493) – art. 25 – 35 ustawy, dodatkowo powinna zawierać:

1. szczegółowy zakres rzeczowy proponowanego do realizacji zadania,
2. termin i miejsce realizacji zadania,
3. kalkulację przewidywanych kosztów realizacji zadania, uwzględniając udział rzeczowych, kadrowych i finansowych środków własnych,
4. informację o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych, wskazującą na możliwość wykonania zadania, w tym o wysokości środków finansowych uzyskanych na realizacji
danego zadania od innych podmiotów i instytucji, 
5. deklarację o zamiarze osiągania lub nie osiągania zysku przy realizacji określonego zadania,
6. aktualny wyciąg z rejestru sądowego, sprawozdanie finansowe i merytoryczne z działalności Podmiotu za ubiegły rok lub dotychczasowej krótszej działalności – za okres
tej działalności oraz regulamin ośrodka. 

IV. Termin składania ofert:

1. Oferty należy składać w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie przy ul. gen. W. Sikorskiego 11 w godzinach urzędowania do dnia 13 marca 2009 r.
2. Oferty dostarczone po terminie zostaną zwrócone bez otwierania.
3. Otwarcie ofert nastąpi w dniu 17 marca 2009r. o godz. 12.00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Legionowie podczas posiedzenia komisji konkursowej.
4. Oferta powinna być dostarczona w zamkniętej kopercie i oznaczona napisem : „Oferta na prowadzenie niepublicznego Ośrodka Interwencji Kryzysowej”. 
5. Wszelkich wyjaśnień dotyczących konkursu można uzyskać pod numerem (022) 784 83 33
w godz. 8.00 – 16.00.

V. Termin i warunki realizacji zadania: 

Zadanie będzie realizowane w okresie od 01 kwietnia 2009 roku do 31 grudnia 2012 r. w stosunku do matek i ich dzieci zamieszkałych na terenie gmin Powiatu Legionowskiego. 


Ośrodek powinien realizować funkcje:
1. diagnostyczno – konsultacyjną poprzez rozpoznawanie sytuacji kryzysowej, jej charakteru,
specyfiki oraz związanych z tym ewentualnych zagrożeń,
2. terapeutyczną poprzez krótkotrwałe oddziaływania ukierunkowane na poprawę
funkcjonowania w kryzysie,
3. hostelową poprzez zabezpieczenie osobom noclegu, wyżywienia, odzieży w nagłych
sytuacjach poprzez krótki okres czasu,
4. udzielanie szybkiej i doraźnej pomocy osobom znajdującym się w sytuacji kryzysowej,
5. prowadzenie poradnictwa,
6. reprezentowanie interesów podopiecznych w innych instytucjach,
7. umożliwienie kontynuowania pracy kobietom, które ją posiadają, opieka nad ich dziećmi w
trakcie pobytu,
8. prowadzenie indywidualnych programów pomocy, 
9. konsultacje psychologiczne (indywidualne i grupowe),
10. porady prawne,
11. konsultacje socjalne,
12. konsultacje wychowawcze,
13. grupy wsparcia,
14. udzielanie wsparcia telefonicznego – telefon zaufania. 
13 zapewnienie całodobowego schronienia dla osób będących w kryzysie w miejscach
hostelowych.



VI. Warunki przyznania dotacji:
1.Oferty będą oceniane punktowo. Maksymalna liczba punktów jaką może osiągnąć oferta wynosi 100.
2. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty Zleceniodawca będzie kierował się następującymi kryteriami:

a) oceną zgłoszonych możliwości realizacji zadania przez Podmiot 
……………………………………………………………… 15 pkt.

Maksymalną ilość punktów otrzymuje oferta Podmiotu, który ma kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu ośrodka lub innych zadań publicznych podobnego typu potwierdzone referencjami, którego placówka funkcjonuje w środowisku zagrożonym demoralizacją (w enklawach ubóstwa) i dysponuje dobrą bazą lokalową.

b) jakością działania i kwalifikacjami osób, przy udziale których Podmiot ma realizować zadanie 
…………………………………………………………………. 25 pkt

Maksymalna ilość punktów otrzymuje oferta Podmiotu, którego działalność daje gwarancję należytego wykonania zadania, jest społecznie użyteczna, który w sposób efektywny tworzy lokalne programy opieki nad dziećmi i młodzieżą, który został wyróżniony / nagrodzony za osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej, posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę (specjaliści – absolwenci wyższych studiów magisterskich o preferowanych kierunkach: pedagogika, psychologia oraz terapeutów posiadających udokumentowane przygotowanie do prowadzenia terapii o profilu potrzebnym w pracy ośrodka).

c) oceną przedstawionej we wniosku kalkulacji kosztów realizacji zadania, w tym w realizacji do zakresu rzeczowego zadania
…………………………………………………………………. 20 pkt.

Maksymalną ilość punktów otrzymuje oferta Podmiotu przedstawiająca rzetelną i wiarygodną kalkulacje kosztów realizacji zadania, z uwzględnieniem w planowanej kwocie dotacji – wysokości środków publicznych.

d) zadeklarowanym udziałem środków finansowych własnych albo pozyskanych z innych źródeł na realizację zadania 
…………………………………………………………………. 15 pkt.

Maksymalną ilość punktów otrzymuje oferta Podmiotu posiadającego jak największy wkład własny (składki, darowizny, środki od sponsorów itp.) przy realizacji zadania. 
Wkład własny i z innych źródeł powinien wynosić minimum 20% kosztów realizacji zadania. Oferty Podmiotów nie posiadających minimalnego wkładu własnego i z innych źródeł, przy prowadzeniu ośrodka nie będą rozpatrywane. 

e) analizą i oceną wykonania zadań zleconych Podmiotowi w okresie poprzednim, z uwzględnieniem rzetelności i terminowości ich realizacji oraz sposobu rozliczenia otrzymanych na ten cel środków
…………………………………………………………………. 15 pkt. 
Maksymalną ilością punktów otrzymuje oferta Podmiotu, który rzetelnie i terminowo wywiązał się z realizacji powierzonych przez powiat lub inne jednostki administracji publicznej, zadań w poprzednich latach.

f) wysokością dotacji, która jest przeznaczona na realizację zadania
………………………………………………………………....... 10 pkt. 

Maksymalną ilość punktów otrzymuje oferta Podmiotu, która za zaplanowaną kwotę dotacji zaproponuje roczny plan pracy ośrodka bogaty w różnorodne formy i metody pracy. 

Dodatkowo:
1. Zleceniodawca dokona wyboru oferty Podmiotu, który ma w swych celach statutowych prowadzenie interdyscyplinarnych działań w zakresie interwencji kryzysowej, podejmowanych na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu. 
2. Zleceniodawca dokona wyboru oferty Podmiotu, którego oferta na prowadzenie ośrodka w procedurze konkursowej została oceniona jako najkorzystniejsza w oparciu o podane kryteria wyboru. 
3. Zleceniodawca zastrzega, że w przypadki zmiany przepisów prawa w przedmiotowym zakresie, Podmiot będzie zobowiązany dostosować realizację zadania do obowiązujących aktów prawnych.
4. Zleceniodawca wskaże termin i miejsce podpisania umowy na dofinansowanie ośrodka prowadzonej przez Podmiot, który został wybrany w drodze konkursu na zasadzie wyboru najkorzystniejszej oferty. 

VII. Uwagi

1. Kwota dotacji nie może przekroczyć 80% całkowitego kosztu realizacji zadania. 
2. Kalkulacja kosztów realizacji zadania powinna być zgodna z wysokością dotacji przeznaczonej na realizację zadania, Oferty zawierające kalkulację nie uwzględniającą wysokość środków publicznych pozostaną bez rozpatrzenia.
3. Zleceniodawca przed podpisaniem umowy zastrzega sobie prawo ewentualnej wizytacji ośrodka. 
4. Oferta Podmiotu, który wykorzystał w latach 2005-2007 dotacje niezgodnie z przeznaczeniem nie podlega rozpatrzeniu.
5. W przypadku załącznika do ofert kopii jakiegokolwiek dokumentu, powyższa kopia winna być potwierdzona przez organ wydający dokument lub przez osoby upoważnione do reprezentowania Podmiotu. 
6. Oferta winna być napisana na komputerze i podpisana przez upoważnionych przedstawicieli Podmiotu. Podobnie powinny być podpisane wszystkie załączniki do oferty. Upoważnienie do podpisania oferty winno być dołączone do oferty, o ile nie wynika z innych dokumentów załączonych przez Podmiot.
7. Oferta winna zostać sporządzona według wzoru określonego rozporządzenia Ministerstwa Polityki Społecznej z dnia 8 marca 2005 roku w sprawie określenia wzoru oferty podmiotu uprawnionego (Dz. U. Nr 44, poz. 427). 
8. Wszystkie strony powinny być ponumerowane a wszystkie miejsca, w których oferent naniósł zmiany winny być parafowane przez osobę podpisująca ofertę.
9. Oferty sporządzone wadliwie bądź niekompletnie, co do wymaganego zestawu dokumentów lub informacji pozostają bez rozpatrzenia.