14 stycznia 2009

Konkurs dla ekologicznych liderów

Minister Środowiska ogłosił konkurs "Lider Polskiej Ekologii". W ten sposób promuje wśród społeczeństwa innowacyjne działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

 

Foto
 

Tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” jest przyznawany przez Ministra Środowiska tym wszystkim, którzy przyczyniając się do zachowania i poprawy stanu środowiska naszego kraju, podwyższają jakość życia jego obecnych mieszkańców i przyszłych pokoleń. W ten sposób od 1996 roku wyróżniane są zarówno najlepsze firmy, jak i samorządy zaangażowane w realizację zrównoważonego rozwoju.


Konkurs Ministra Środowiska „Lider Polskiej Ekologii” daje możliwość uhonorowania i promowania jednostek, które zasadę zrównoważonego rozwoju przyjęły za podstawę swej działalności. Zadaniem Konkursu jest także upowszechnianie pozytywnych wzorców i metod osiągania sukcesów gospodarczych dzięki działaniom na polu ochrony środowiska.


W latach 1996-2008 do Konkursu zgłoszono 1266 przedsięwzięć, których realizatorami są przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, gminy oraz związki gmin we współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi i uczelniami, a także społecznościami lokalnymi. Spośród nich wyłoniono 102 zdobywców tytułu „Lidera Polskiej Ekologii”.
Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: przedsiębiorstwo, wyrób, jednostka samorządu terytorialnego oraz stowarzyszenia i fundacje. Taka formuła Konkursu pozwala na ukazanie działań „proekologicznych” realizowanych przez jednostki produkcyjne i usługowe, a także różnorodnych inicjatyw lokalnych służących ochronie środowiska.

Nad przebiegiem Konkursu czuwa powołana przez Ministra Środowiska Rada Programowa, do której desygnowani są przedstawiciele jednostek planujących, wdrażających, kontrolujących, koordynujących i promujących działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Podstawowymi kryteriami oceny przedsięwzięć realizowanych przez jednostki ubiegające się o tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” są wysoki efekt ekologiczny i efektywność ekonomiczna oraz efekt społeczny. Dodatkowo oceniane są zarządzanie środowiskiem, działania w zakresie edukacji ekologicznej, współpraca ze społeczeństwem, czy podnoszenie kwalifikacji pracowników z zakresu ochrony środowiska.

Warunkiem przystąpienia do Konkursu jest złożenie poprawnie przygotowanego wniosku konkursowego oraz wyrażenie zgody na udostępnienie dokumentacji przedsięwzięcia i umożliwienie wizytacji w terenie.

Laureaci wybierani są w trakcie trzech etapów oceny – formalnej, merytorycznej i wizytacji. Konkurs rozstrzygany metodą porównawczą, jako najbardziej obiektywną formą wyłaniania najlepszych w dziedzinie ochrony środowiska polskich przedsiębiorstw, jednostek samorządowych, produktów i usług. Rada Programowa wyłania nominowanych, których ostatecznie akceptuje Minister Środowiska.

Główne kryteria oceny to uzyskany efekt ekologiczny i społeczny, efektywność ekonomiczną, wpływ na środowisko jako całość, ze szczególnym uwzględnieniem ponadregionalnego oddziaływania na środowisko oraz innowacyjność, nowoczesność i oryginalność zastosowanych rozwiązań. Szczególne znaczenie maja projekty innowacyjne o charakterze demonstracyjnym, które mogą zostać powielone w innych jednostkach. Pod uwagę brany jest także sposób finansowania przedsięwzięcia.

Tytuł „Lidera Polskiej Ekologii” ma charakter honorowy. Nagrodzeni otrzymują dyplom oraz statuetkę, a także mają prawo używać w materiałach firmowych i reklamowych tytułu „Lider Polskiej Ekologii - .... roku”.
Przedsiębiorstwom zdobycie tytułu „Lider Polskiej Ekologii” umożliwia udział w eliminacjach do Europejskiej Nagrody „Biznes dla Środowiska” (European Business Awards for the Environment).

Więcej informacji na: http://www.liderpolskiejekologii.pl