22 listopada 2005
Wrześniowe polepszenie
Wrzesień przyniósł ożywienie we wdrażaniu funduszy strukturalnych w kraju. Wzrosła dynamika wnioskowania o środki.

Analiza danych dotyczących wykorzystania środków strukturalnych możliwa jest dzięki systemowi monitorowania NPR/PWW. Za jego pośrednictwem zbierane są m.in. informacje o: wartości wniosków formalnych o dofinansowanie z funduszy strukturalnych (złożonych i ocenionych pod względem formalnym), wartości podpisanych umów i wartości zrealizowanych płatności. Dane są odnoszone do kwot dofinansowania dostępnych w latach 2004-2006 (tzw. alokacja). Odrębnie analizuje się także dane o każdym z siedmiu programów operacyjnych składających się na Podstawy Wsparcia Wspólnoty (PWW) i o Programach Inicjatyw Wspólnotowych (PIW) EQUAL i INTERREG III A.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach we wrześniu najdynamiczniej przebiegał proces wnioskowania o środki. Łączna wartość wniosków wzrosła we wrześniu o blisko
3 mld zł, osiągając poziom 48,9 mld zł czyli 140,8% alokacji na lata 2004-2006.

Największy przyrost zanotowano w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP) i Sektorowego Programu Operacyjnego Transport (SPO T) - po 14 pkt procentowych. Na stałym wysokim poziomie utrzymuje się również zainteresowanie Zintegrowanym Programem Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR) – we wrześniu wartość wniosków ocenionych pod względem formalnym wzrosła o 6 pkt procentowych.

Wnioski o największej łącznej wartości w stosunku do alokacji na lata 2004-2006 złożono w ramach:
- SPO WKP – 208,41%,
- ZPORR – 178,43%.

Najmniejszą wartość złożonych wniosków zanotowano w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rybołówstwo i Przetwórstwo Ryb (SPO RYB) oraz Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich (SPO ROL).

We wrześniu br. najpopularniejsze były następujące działania (w nawiasie numer):
- Wsparcie konkurencyjności produktowej i technologicznej przedsiębiorstw (2.2) – SPO WKP;
- Budowa i przebudowa dróg krajowych (2.1) – SPO T;
- Modernizacja i rozbudowa regionalnego układu transportowego (1.1) oraz Obszary wiejskie (3.1) - ZPORR;

A także m.in.:
- Poprawa przetwórstwa i marketingu towarów rolnych (1.5) – SPO RYB;
- Zwiększenie dostępu do edukacji – promocja kształcenia przez całe życie (2.1) – SPO RZL.

W ramach PIW INTERREG III A najczęściej ubiegano się dofinansowanie projektów w ramach współpracy polsko-białorusko-ukraiń-skiej i współpracy Polski z Brandenburgią.

Wnioski po złożeniu podlegają ocenie pod względem formalnym i merytorycznym wg ustalonych kryteriów. Instytucje składające najwyżej ocenione wnioski podpisują umowy lub są powiadamiane o decyzji o dofinansowaniu projektu.

We wrześniu br. podpisano umowy na kwotę 1,7 mld zł. Łącznie, od rozpoczęcia realizacji programów podpisano umowy na kwotę ponad 15,4 mld zł, co stanowi 44,3% alokacji na lata 2004-2006.

Umowy o największej wartości w stosunku do alokacji na lata 2004-2006 podpisano w ramach:
- Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna (PO PT) – 63,52%;
- Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO RZL) – 51,79%;
- ZPORR – 50%.

Najmniejszą wartość podpisanych umów zanotowano w ramach PIW EQUAL, co jest związane ze specyfiką wdrażania tego programu. Nie rozpoczęto natomiast podpisywania umów w ramach PIW INTERREG III A.

We wrześniu zanotowano znaczny przyrost płatności z kont programowych poszczególnych programów operacyjnych. Wydano 265 mln zł tj. o ok. 12% więcej środków niż w sierpniu br. Natomiast od początku wdrażania funduszy strukturalnych wydano łącznie 1,1 mld zł, czyli 3,18% alokacji na lata 2004-2006. Największych wydatków dokonano dotąd z kont SPO RYB – 18,66% i SPO ROL – 8,65%. Warto zanotować również, że w tych dwóch programach notowane są najmniejsze rozbieżności pomiędzy wartością wnioskowanego wsparcia a dokonanymi płatnościami. W pozostałych programach (poza PIW) wartość ta waha się od 30-60%.

W sierpniu przekazane zostały do Komisji Europejskiej 4 kolejne wnioski o refundację na łączną kwotę ponad 15,7 mln euro. Dotyczyły one ZPORR, SPO WKP i PIW EQUAL. Łącznie przekazano wnioski o wartości 76,2 mld euro tj. 0,89% alokacji na lata 2004-2006.

W chwili obecnej konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na tempo rozliczeń, w szczególności w ramach SPO WKP i SPO T. W przypadku Inicjatyw Wspólnotowych konieczne jest przyspieszenie tempa kontraktacji.

Źródło: www.pap.com.pl