Głównym założeniem ćwiczeń było osiągnięcie wyższych stanów gotowości obronnej w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych na terenie powiatu legionowskiego. Ćwiczenia rozpoczęły się 9 października punktualnie o godzinie 8.00. W auli Starostwa Powiatowego zebrali się włodarze wszystkich samorządów, dyrektorzy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, dyrektorzy: Sanepidu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Otwartego w Legionowie, komendanci: Straży Pożarnej i Policji, reprezentanci Wojska, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz zakładu energetycznego. Przybyłe służby wysłuchały wystąpienia starosty, który poinformował o powstałym zagrożeniu. Każda z jednostek otrzymała do realizacji zadania. Ich właściwe wykonanie miało wpływ na powodzenia całej akcji. Czwartkowy dzień upłynął pod znakiem koordynacji wszystkich podmiotów, które miały sprostać piątkowym zagrożeniom bezpieczeństwa. Pierwszym ćwiczeniem było wydanie płynu Lugola dzieciom ze szkoły podstawowej w Wieliszewie. Przygotowana akcja przebiegła sprawnie i uczestnicy ćwiczenia udali się następnie do Wierzbicy.
|
Tam na stacji paliw, przy ośrodku Polskiego Związku Wędkarskiego w Wierzbicy nastąpił wybuch, w wyniku którego poszkodowane zostały dwie osoby. Na miejsce wypadku natychmiast przybyły służby bezpieczeństwa i ratownicze. Został wstrzymany ruch, rozpoczęła się sprawna akcja ratunkowa. Okazało się jednak, że w wyniku wybuchu nastąpił wyciek substancji ropopochodnej do Narwi. Niezbędne okazało się w tym momencie profesjonalne działanie ratunkowe Pogotowia Ekologicznego, przy współudziale Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
|
I z tym zadaniem służby ratownicze poradziły sobie bez większych problemów. Ćwiczenia odniosły sukces ponieważ biorące w nich udział służby wykazały się dużym profesjonalizmem. Przeprowadzanie takich akcji jest konieczne na wypadek wystąpienia rzeczywistych zagrożeń mogących zagrozić bezpieczeństwu ludności cywilnej.