1 października 2008
Starożytne wykopki
Na terenie naszego powiatu w legionowskim Centrum Szkolenia Policji odkryto starożytne miejsca pochówku. W poniedziałek stanowisko archeologiczne odwiedzili radni powiatowi.

Przedstawiciele rady powiatu wraz z wicestarostą Januszem Kubickim oraz prezydentem Legionowa Romanem Smogorzewskim zwiedzili stanowisko archeologiczne na terenie Centrum Szkolenia Policji. Na rozległym terenie odnaleziono miejsca pochówku ludzi z kręgu tzw. kultury
przeworskiej.

Stanowisko archeologiczne w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

Pochówek z tego okresu historycznego polegał na chowaniu w ziemi w grobach popielnicowych lub jamowych spalonych zwłok wraz z towarzyszącymi zmarłemu narzędziami. Zwyczaj ten ma ściśle związki z wpływem kultury celtyckiej.

W odkrytych przez archeologów grobach znaleziono elementy zbroi, ozdoby w postaci zapinek zwane fibulami oraz naczynia ceramiczne. Przedstawiciele kultury przeworskiej rozwijali się także dzięki licznym kontaktom z kulturami śródziemnomorskimi. Szczególną uwagę należy zwrócić na niezwykle dobry stan zachowanych narzędzi pochodzących prawdopodobnie z czasów kiedy żył Chrystus.
Grób popielnicowy odkryty na terenie wykopalisk w CSP

Powiat legionowski wsparł prace archeologiczne finansowo, przekazując na wrześniowej sesji rady powiatu na ten cel 12 tysięcy złotych.