W sobotnie pogodne przedpołudnie na ulicę Modlińską w Wieliszewie wyległ liczący 84 uczestników niebieski peleton.
|
I Wieliszewski Bieg Jesieni, zorganizowany - po raz pierwszy - przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie i Stowarzyszenie "Młodzi dla Rozwoju - eMka” w ramach akcji Polska Biega, na liczącej 3,5 km trasie biegnącej głównymi ulicami miejscowości, zgromadził na starcie sympatyków biegania z terenu gminy Wieliszew, a także Legionowa, Chotomowa i Nowego Dworu Mazowieckiego.
Frekwencja - mimo wprowadzonego limitu 400 osób (tyle niebieskich, pamiątkowych koszulek przygotował dla uczestników biegu Ośrodek Kultury) - zaskoczyła samych organizatorów. 84 uczestników to, jak na pierwszą tego typu imprezę w Wieliszewie, spore osiągnięcie. Zapewne niemożliwe bez przeprowadzonej na tydzień przed biegiem akcji informacyjnej w postaci pół tysiąca plakatów, które pojawiły się na wielu słupach ogłoszeniowych w całym powiecie. To także dowód na spore zainteresowanie masowymi imprezami sportowymi (vide organizowany przez Nike Polska - RUN Warsaw), w których udział może wziąć każdy - niezależnie od wieku czy też przygotowania fizycznego. Każdy zostaje bowiem potraktowany równo, otrzymuje koszulkę, swój numer i startuje wspólnie z innymi, zaś miejsce na mecie jest mniej ważne od samej idei uczestnictwa.
|
Nie inaczej było w sobotni poranek w Wieliszewie kiedy na starcie stanęły całe rodziny, w przedziale wiekowym od 2,5 do 56 lat. Niebieska gromada wyległa na główną ulicę miejscowości - ul. Modlińską - robiła niesamowite wrażenie, a okazję do dopingu miała większość mieszkańców wsi, gdyż trasa biegu prowadziła głównymi jej ulicami - od startu pod halą sportową w centrum Wieliszewa, ul. Modlińską, Niepodległości, Przedpełskiego po metę na osiedlu 600-lecia. Na mecie, na której zameldowało się 80 z 84 uczestników panowała piknikowa atmosfera. Energię "utraconą" w czasie tych 3,5 km można było uzupełnić batonikami i napojami przygotowanymi przez młodzież z eMki, a wrażeniami dzielić się odpoczywając na zielonej trawie. W organizacji imprezy - o czym nie sposób nie wspomnieć - pomogły ochotnicze straże pożarne z Wieliszewa, Kałuszyna i Skrzeszewa, które wraz z miejscową policją konwojowały niebieski peleton i czuwały nad bezpieczeństwem jego uczestników na ulicach Wieliszewa. - Bieganie zbliża, dla integracji lokalnej społeczności postanowiliśmy więc zorganizować Bieg Jesieni, którego celem samym w sobie nie byłaby rywalizacja a samo uczestnictwo. Traf chciał, że na ten sam weekend, dzień później niż nasz wieliszewski bieg, zaplanowano biegi jesieni w wielu gminach w kraju, w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska Biega”. Wraz z miejscowym Ośrodkiem Kultury postanowiliśmy włączyć się w jej ideę, uzyskaliśmy zgodę organizatorów na przeprowadzenie imprezy dzień wcześniej, w ten sposób Wieliszew pobiegł w ramach akcji „Polska Biega” chyba jako pierwszy w Polsce - informuje prezes wieliszewskiego stowarzyszenia „eMka” Paweł Kownacki. - Myślę, że kolejny nasz pomysł okazał się… kolejnym strzałem w dziesiątkę, a dzięki stałej współpracy z Ośrodkiem Kultury w Wieliszewie, który poniósł główne nakłady finansowe - mógł zostać zorganizowany w tak efektownej oprawie.
|
W kategorii OPEN, a więc przedziale wiekowym od 13 do stu i więcej lat zwyciężył członek nowodworskiego klubu biegacza Rafał Wojtczak, z bardzo dobrym czasem 13 minut, 37 sekund. Po nim meldowali się na mecie kolejno Tomasz Kazar (czas 15.34), Łukasz Barszczewski (16.07) oraz 13-letni Cezary Grzechnik, jednocześnie zwycięzca w kategorii junior (do lat 13). Uhonorowano także najstarszych i najmłodszych wiekiem uczestników - sołtysa Kałuszyna Leszka Kleimana (rocznik 1950) oraz 2,5 letnią Oliwię Kempista i 3-letnią Maję Majewską, przybyłe na metę z pomocą swoich mam. 3,5.-kilometrowy dystans pokonało 80 z 84 startujących. Pierwszej dwudziestce zajęło to poniżej 20 minut, ostatni zawodnik przybył na metę w przedziale czasowym między 25 a 30 minutą. - Przed miesiącem brałam udział w RUN Warsaw. Mimo, iż uczestników naszej wieliszewskiej imprezy było znacznie mniej, to musze przyznać, że w czasie startu, a także na trasie i mecie biegu, panowała podobna atmosfera - dzieli się wrażeniami jedna z pierwszych na mecie kobiet - Katarzyna Chmielewska, jedyny biorący udział w biegu członek „eMki”, trenująca bieganie od kilku lat. - Mam także porównanie organizacji obu imprez, co prawda skalę obu wydarzeń trudno konfrontować, ale moi koledzy spisali się świetnie.
Wręczenia trofeów najszybszym, najstarszym oraz najmłodszym uczestnikom biegu dokonali: prezes stowarzyszenia eMka Paweł Kownacki, przewodniczący gminnej komisji oświaty, kultury i sportu Jacek Banaszek, dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie Dariusz Skrzydlewski, reprezentujący wójta gminy Edwarda Trojanowskiego kierownik referatu inwestycji i rozwoju Waldemar Kownacki oraz prezes wieliszewskich strażaków Łukasz Miętek.
kategoria OPEN (13-100 i więcej lat)
1. Rafał Wojtczak (czas: 13.36,97) - puchar Prezesa Stowarzyszenia eMka Pawła Kownackiego
2. Tomasz Kazar (15.34,25)
3. Łukasz Barszczewski (16.07,18)
kategoria junior (do lat 13)
1. Cezary Grzechnik (jednocześnie 4. miejsce w klasyfikacji generalnej) - puchar Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Wieliszew Jacka Banaszka
2. Jarosław Grodek
3. Kamil Zając
Najstarszy uczestnik:
Leszek Kleiman (50 lat, sołtys Kałuszyna) - statuetka wręczana przez Dyrektora Ośrodka Kultury w Wieliszewie Dariusza Skrzydlewskiego
Najmłodszy uczestnik:
- Oliwia Kempista (2,5 roku, rocznik 2004) - statuetka wręczana w imieniu wójta Edwarda Trojanowskiego przez Waldemara Kownackiego, kierownika gminnych inwestycji
- Maja Majewska (niespełna 3 latka, rocznik 2004) - jako, że organizatorzy nie przewidzieli aż dwóch takich malców z jednego rocznika, statuetka dla odrobinę "starszej" Maji zostanie dostarczona po weekendzie.
Ogólnopolska akcja Polska Biega, której współorganizatorami były Gazeta Wyborcza i RMF FM, a patronat medialny sprawował Program 1 TVP, powstała z pasji biegania, potrzeby aktywnego spędzania czasu i przekonania, że to najlepszy sposób na „złapanie” pozytywnej energii. Pomysłodawcy są przekonani, że dzięki pomocy i zaangażowaniu samorządów oraz lokalnych organizacji idea obiegnie całą Polskę wzdłuż, wszerz i w poprzek. - Bieg Jesieni jest dla tych, których pasją jest bieganie i tych, którzy znają ten sport tylko z widzenia. Udział w nim może wziąć każdy, kto ma ochotę na dobrą zabawę i odrobinę zdrowej rywalizacji - podkreślają.
Jak zapowiadają organizatorzy wieliszewskiej edycji, która - podczas gdy cała Polska biegała nazajutrz, miała miejsce wyjątkowo 21 października: - Idea masowych biegów w Wieliszewie będzie kontynuowana. Wobec frekwencyjnego i organizacyjnego sukcesu I Wieliszewskiego Biegu Jesieni w przyszłym roku liczyć będzie można na dwie edycje imprezy, wiosenną i jesienną. Sponsorzy poszukiwani!