13 listopada 2007

Święto Niepodległości w powiecie legionowskim

Mieszkańcy wszystkich gmin powiatu legionowskiego uczcili 89. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji ostatni weekend obfitował w uroczystości rocznicowe, w których tłumnie uczestniczyła lokalna społeczność. W czasach, gdy tempo życia jest mordercze, cieszy fakt, że znajdujemy chwilę na zadumę na historią i chęć, aby uczcić wydarzenia dla naszego kraju bardzo ważne. Oznacza to, że duch patriotyzmu w narodzie nie umarł.

Gmina Jabłonna

Foto
Wojskowo - harcerska warta honorowa przy pomniku w Chotomowie

W niedzielę 11 listopada w Jabłonnie i Chotomowie odbyły się msze w intencji Ojczyzny. Punktem kulminacyjnym była wieczorna uroczystość pod pomnikiem pamięci poległych i pomordowanych w latach 1939-1945, przy rondzie w Chotomowie. Następnie odbył się apel poległych, zakończony salwą, oddaną przez kompanię honorową wojska z 60. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego z Olszewnicy Starej. Później wszystkie delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce. 










 

Foto
Koncert niepodległościowy w Domu Ogrodnika w Jabłonnie

Tego samego dnia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie odbył się koncert, w którym wystąpili artyści Opery Narodowej i Warszawskiej Opery Kameralnej. W programie nie zabrakło najbardziej znanych piosenek, pieśni narodowych i patriotycznych.












Legionowo

Foto
Przemarsz Kompanii Reprezentacyjnej I Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki

Legionowskie obchody rozpoczęły mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, celebrowaną przez księdza pułkownika Kazimierza Krużela. Oprawę mszy zapewnił chór z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście kompanii reprezentacyjnej 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. T. Kościuszki, prowadzeni przez orkiestrę dętą z Wołomina, przeszli na rondo Armii Krajowej, pod pomnik Polski Walczącej.
Na mniej oficjalną część uroczystości jej uczestnicy przeszli w rytmie wojskowych melodii, granych przez orkiestrę dętą pod dyrekcją Łukasza Wojakowskiego, na Rynek Miejski. Tam czekała gorąca grochówka oraz wspomnienia wydarzeń związanych ze zdobywaniem Niepodległości na terenie Legionowa odczytane przez Andrzeja Grabarczyka. Aktor zakończył swój występ słowami generała Bolesława Roji: "Jaka wielka radość! Wszędzie na ulicach i gmachach polskie flagi! Nareszcie!".



Gmina Nieporęt

Foto
Msza święta w kościele NPNMP w Nieporęcie

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach, gdzie w imieniu mieszkańców gminy kwiaty złożyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.












 

Foto
Apel poległych na Placu Wolności w Nieporęcie

W Nieporęcie, na Placu Wolności, od godziny 17.00 żołnierze 9. Batalionu Łączności Dowództwa Wojsk Lądowych w Białobrzegach trzymali wartę honorową przy pomniku pod Dębem Wolności. Uroczystą oprawę mszy świętą w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP zapewniła obecność Kompanii Honorowej i pocztu sztandarowego 9. Batalionu Łączności DWL, szkolnych i strażackich pocztów sztandarowych oraz delegacji Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej „Wilki”. Po raz pierwszy w święcie udział wzięła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Wólce Radzymińskiej, która dzień wcześniej otrzymała imię 28. Pułku Strzelców Kaniowskich oraz sztandar.Po mszy, na Placu Wolności, odczytany został Apel Poległych, w którym przywołane zostały nazwiska bohaterskich postaci, walczących o wolność Polski. Po oddaniu salwy honorowej kwiaty przy pomniku złożyli przedstawiciele 9. Batalionu Łączności DWLąd., władz samorządowych oraz kombatantów.

Gmina Serock

Foto
Młodzi serocczanie uroczyście weszli w dorosłość

Tegoroczne obchody Święta Odzyskania Niepodległości w gminie Serock, rozpoczęły się 10 listopada uroczystą sesją Rady Miejskiej. W atmosferę patriotyzmu i przynależności do Ojczyzny wprowadzono młodzież Miasta i Gminy Serock poprzez wręczenie tegorocznym osiemnastolatkom dowodu osobistego, a także nagrodzenie młodzieży angażującej się w lokalne życie kulturalne i sportowe.










 

Foto
Pamięć poległych w walce o niepodległość uczczono m.in. wieńcami złożonymi pod tablicą pamiątkową przy ratuszu

Niedzielne obchody 89. rocznicy Odzyskania Niepodległości zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym, poświęcona pamięci poległych w obronie Ojczyzny. Po eucharystii mieszkańcy i zaproszeni goście udali się na plac przy ratuszu, aby pod tablicą pamiątkową złożyć hołd bohaterom niepodległościowym. Po odczytaniu apelu poległych oraz oddaniu salwy honorowej przez kompanię honorową, delegacje młodzieży szkolnej oraz przedstawiciele instytucji gminnych, pod pamiątkową tablicą złożyli kwiaty – symbol pamięci i wdzięczności. 
Ostatnim akcentem serockich obchodów był pokaz sztucznych ogni przy akompaniamencie Orkiestry Szkoły Podoficerskiej w Zegrzu.







Gmina Wieliszew
Tegoroczne uroczystości związane z Dniem Niepodległości obchodzone były w gminie Wieliszew w trzech miejscach. 

Rozpoczęto mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Świętego Bartłomieja w Janówku I, a następnie dokonano złożenia wiązanek pod Pomnikiem Ofiar Wojen. Podczas tych uroczystości krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Janówku.

Kolejne uroczystości miały miejsce w kościele parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. Uroczystą mszę uświetnił występ Chóru Gminnego Marzenie - pod dyrekcją Stanisława Kmieciaka. Następnie zebrani przemaszerowali na cmentarz wojskowy by złożyć wieńce po Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r.

Po tych uroczystościach dokonano złożenia wieńców w Olszewnicy Starej pod Pomnikiem Odzyskania Niepodległości. Zebranych pod pomnikiem dyrektor miejscowej szkoły podstawowej zaprosiła zebranych na uroczystość ślubowania pierwszoklasistów.

Źródło:
www.jablonna.pl
www.legionowo.pl
www.nieporet.pl
www.serock.pl
www.wieliszew.pl