12 października 2017

Nie trzeba mówić,aby mówic

Październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji (MM AAC). Z tej okazji Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie po raz kolejny włączył się do udziału w akcji mającej na celu przybliżenie mieszkańcom powiatu sytuacji osób niemówiących.                 

 

         

Znaczna część podopiecznych PZSiPS to osoby z problemami komunikacyjnymi, które nie mówią wcale lub mówią niezrozumiale. Zadaniem placówki jest wyposażyć je w odpowiednie umiejętności, aby mogły skutecznie porozumiewać się. Tu z pomocą przychodzą alternatywne i wspomagające metody komunikacji (AAC)



"Mówię ręką, okiem, nogą, nosem" to hasło tegorocznej kampanii mającej na celu zwrócić uwagę społeczeństwa na osoby niepełnosprawne, które porozumiewają się z otoczeniem nie używając mowy zastępując słowa gestami i symbolami graficznymi. Aby osoby te nie pozostały niezauważone i izolowane, oraz aby mogły skutecznie funkcjonować w przestrzeni publicznej, Przedszkole Specjalne organizuje Grę Miejską dla przedszkolaków z terenu powiatu. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono legionowskie instytucje – Urząd Miasta, Muzeum Historyczne, Poczytalnię i obie filie Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Centrum Handlowe Gondola. Przedszkolaki odwiedzą te miejsca zdobywając wiedzę na temat alternatywnych metod komunikacji. Pomagać im w tym będą animatorzy, a zajęcia przeprowadzone zostaną w formie zabaw dostosowanych do wielu i możliwości przedszkolaków. W trakcie zajęć zaprezentowane zostaną zdjęcia i filmy przedstawiające osoby niemówiące w trakcie „rozmowy” oraz używane przez nie narzędzia ułatwiające komunikację. Zadaniem dzieci będzie przygotowanie książeczek z symbolami umożliwiających bezsłowne porozumiewanie się. Maluchy spróbują także wcielić się w role osób niemówiących podejmując próbę porozumienia się z otoczeniem za pomocą gestów i obrazków. To ważne, aby od najmłodszych lat uczyć dzieci nie tylko pisania i liczenia, ale także uświadamiać im, że na swej drodze spotkają osoby niepełnosprawne i warto, aby wiedziały jak skutecznie komunikować się z nimi. Takie jest właśnie założenie organizatorów tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji. W przeprowadzeniu Gry Miejskiej pomogą uczniowie z Liceum Salezjańskiego, którzy wcześniej wezmą udział w specjalnych warsztatach przygotowujących. Podsumowane akcji odbędzie się 16 listopada br. podczas finału VI Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu