18 lipca 2007
Irlandia nad Zalewem
I edycja Folk Festiwalu nad Jeziorem Zegrzyńskim odbyła się przy plaży 600-lecia.

Kolejnej z wakacyjnych imprez na plaży przy 600-lecia w Wieliszewie (14 lipca) pogoda figla nie spłatała, a dla jej uczestników - obok koncertu trzech znanych folkowych grup -przygotowano wiele konkursów o ludowym: celtyckim i słowiańskim rodowodzie. Pierwszy blok konkursowy wypełniły konkurencje dziecięce: rzut workiem siana, rzut pieńkiem, „kręciołki” i toczenie dębowych pieńków.

Drugi, którego głównym bohaterem były… sosnowe bele, zaadresowany był do starszej części publiki. Szkocki rzut palem, pasjonujący pojedynek w przenoszeniu stosów drewna i tradycyjne przeciąganie liny zainteresowały głównie te same twarze, pozostali woleli w tym czasie nabierać sił pod parasolami gastronomicznych ogródków. W obu konkursowych blokach nagrodami były gadżety z herbem gminy i słodkie co nieco, ale przede wszystkim - dobra zabawa.
 

Foto
Szkocki rzut palem (konkurencja celtycka, nienaganna słowiańska technika)


Foto
Przenoszenie stosu - jedna z konkurencji rozegranych tego wieczora na plaży w Wieliszewie


W międzyczasie przywitano również nowy tytuł prasowy w naszej gminie - Gazetę Wieliszewską i jej redaktora naczelnego - Martę Szczepańską. Pierwszy numer miesięcznika trafił tego wieczora do rąk każdego niemalże plażowicza.

Ze sceny popłynęły tej soboty skoczne, melodyjne ale i niepozbawione rockowego pazura, ludowe piosenki.

Foto
Krakowskie Sushee wykonuje tradycyjne irlandzkie melodie w aranżacjach jazz i funk


W kameralnych, plażowych klimatach wystąpili kolejno: Sushee z Krakowa, które tradycyjne irlandzkie melodie wykonuje w aranżacji jazzowo-folkowej; znana wieliszewskiej publiczności i żywiołowa Orkiestra Dni Naszych oraz najbardziej korzenni z całej trójki Shamrock (po irlandzku Koniczynka). Tym ostatnim na scenie towarzyszyła Dorota Czajkowska - jedna druga najlepszego w kraju duetu tańca irlandzkiego.

Foto
Żywiołowa Orkiestra Dni Naszych


Foto
Wraz z zespołem Shamrock (po irlandzku Koniczynka) tradycyjne irlandzkie tańce zaprezentowała Dorota Czajkowska - 1/2 składu Celtic Senses, najlepszego polskiego duetu tańca irlandzkiego


Imprezę zakończył ognisty poi - taniec z ogniem, którego rodowodu należałoby szukać gdzieś u Maorysów, a który przed północą brawurowo wykonali goście z Legionowa w czteroosobowym składzie. Co ciekawe, to właśnie efektowny pokaz młodych tancerzy zgromadził na piasku największa (ponad sto osób) publikę.

Foto
Poi czyli taniec z ogniem, zgromadził - już na zakończenie - największą publikę


Już 18 sierpnia na plaży w Wieliszewie rozbrzmiewać będą szanty w wykonaniu krajowych gwiazd żeglarskich klimatów, do tego czasu trzymajmy kciuki za pogodę i… frekwencję. Póki co z bliskości ogólnodostępnej plaży, co raz czystszego jeziora i comiesięcznej bezpłatnej porcji rozrywki korzystają głównie przyjezdni. Najtrudniej jest tu dotrzeć mieszkańcom samego Wieliszewa - w bezpłatnym powrotnym autobusie było ich zaledwie kilku.