28 września 2012
Kubicowie powiatowych dróg

Trasa tegorocznego rajdu turystyczno – nawigacyjnego „Światowid 2012” wiodła przez drogi powiatowe, poczynając od bazy w Jachrance na Stadionie w Wieliszewie kończąc . W ubiegłym tygodniu nasi mieszkańcy również mieli okazję startować w wyścigu, w efekcie czego można było zobaczyć na podium pracowników Starostwa Powiatowego w Legionowie.

Rajd, który rozpoczął się nocą 21 września, to impreza zorganizowana przez Automobilklub Polski, objęta patronatem Starosty Legionowskiego, w której wzięły udział załogi z całego kraju. Była to jednocześnie VII i VIII runda Turystycznych Motorowych Mistrzostw Polski, VII iVIII runda Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych, VII i VIII runda Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz III runda Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych. 
 

Foto
 

W wyścigu mogli wziąć też udział amatorzy z naszego powiatu, dla których przygotowano jednodniową, trzyodcinkową trasę turystyczną o łącznej długości ok. 75 km. o zmniejszonej trudności, ale tak, jak pozostali uczestnicy, musieli zaliczyć dwie próby sprawnościowe. Choć trasa była ułatwiona, nie ominęła ich konieczność posłużenia się podstawową wiedzą z zakresu nawigacji turystycznej. Na podium stanął Członek Zarządu Powiatu Janusz Kubicki, który wraz z małżonką, dzięki swojemu fordowi Mondeo, wywalczył drugie miejsce. Trzecie miejsce zajęła również pracownica Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Legionowie, Monika Kosewska.
 

Foto
 

Choć wydaje się to dziwne, ten sport nie wymaga doskonałego samochodu i umiejętności Kubicy, a zawody rozgrywają się na zwykłych, niezamkniętych ulicach, gdzie brak ryku silników i wrzeszczącego tłumu. Tu liczy się zmysł orientacji, szybkość spostrzegania, zdolność logicznego myślenia oraz odporność na stres, ponieważ organizatorzy tak układają trasę, aby każdego zawodnika choć raz „wpuścić w maliny”. Nie trudno więc było tu połknąć nawigacyjnego bakcyla.

 

Foto
Itinerery ostatniego odcinka trasy

Każdy ze startujących dostał kartkę z itinererami, tj specjalnymi oznaczeniami ze strzałkami oraz mapę. Na przejazd trasy wyznaczony był określony czas, podczas przejazdu trasy załoga powinna zlokalizować i wpisać do karty drogowej oznaczenia znajdujące się w Punktach Kontroli Przejazdu oraz symbole zdjęć napotkanych po drodze charakterystycznych miejsc. Zadania te, na pozór niemożliwe do wykonania, nie są tak skomplikowane, a podstawowe zasady można poznać ze stron Automobilklubu w jeden wieczór.
 

Foto
Każdy z uczestników mógł opowiedzieć o swym aucie

W efekcie, przez dwa dni, na naszych powiatowych drogach można było zobaczyć pięćdziesiąt pięć specjalnie oznakowanych, czasem dawno już zapomnianych samochodów, które niejednokrotnie zachwycały swą elegancją. Uczestnicy rajdu zwiedzili skansen w nadburzańskim Kuligowie, który był zwieńczeniem pierwszego odcinka, następnie dojechali do Kobyłki gdzie zobaczyli eksponaty z Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej i znaleźli czas na zwiedzanie oraz odpoczynek. Na koniec wszyscy musieli zdać testy z wiedzy o poznanych miejscach i przepisach ruchu drogowego. Ostatecznie każdy z rajdowców mógł zaprezentować swój samochód, opisując związane z nim, czasem niewiarygodne wspomnienia.
Na koniec wręczono statuetki i nagrody, w tym również tą ufundowaną przez Starostę Legionowskiego. Organizatorzy podziękowali też byłemu Wicestaroście Legionowskiemu, Januszowi Kubickiemu za pomoc w organizacji tej oraz pierwszej imprezy z cyklu „Światowid”.
 

Foto
Skansen w Kuligowie

Foto
Wystawa Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej