5 marca 2013

Cichy zabójca działa w ukryciu

Mieszkańców powiatu legionowskiego, w wieku 18-60 lat, zapraszamy na bezpłatne badania w kierunku wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu C.  Do wykorzystania jest 6000 testów.

 


Akcja realizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”. Z badań mogą skorzystać mieszkańcy warszawy i okolic, w tym naszego powiatu, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji. Wszyscy chętni proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z placówkami.

Bezpłatne testy będą dostępne w wybranych placówkach sieci laboratoriów DIAGNOSTYKA, SYNEVO Laboratoria Medicover oraz ALAB. W naszym powiecie badania realizuje Laboratorium Analiz Lekarskich ALAB ul. Jagiellońska 18 w Legionowie tel. 22 774-07-62.  Próbki pobierane są od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 11.00 oraz w soboty w godz. 8.00 - 11.30. Pełna lista punktów, w których można wykonać badanie znajduje się tutaj.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to problem epidemiologiczny i społeczny dotyczący około 3% populacji świata. Na świecie zakażonych wirusem jest ok. 170 milionów osób. Każdego roku grupa zakażonych powiększa się o kolejne 3-4 miliony.  Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich.


Ponad 95% nosicieli wirusa, powodującego wirusowe zapalenie wątroby typu C, nie jest świadomych jego obecności. Duże rozprzestrzenianie się wirusa, brak czynnej profilaktyki w formie szczepionki i bardzo niski odsetek osób zdiagnozowanych powodują, iż każdego roku liczba nosicieli HCV zwiększa się, a zagrożenie epidemiologiczne rośnie. Jedynym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby - poprzez wykonanie testu - i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z powodu niskiej wykrywalności wirusa HCV, a co za tym idzie właściwej terapii, liczba zgonów spowodowanych WZW C w najbliższych latach zwiększy się kilkukrotnie.


– Jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych, w ciągu 20 lat dojdzie do licznych manifestacji późnych następstw WZW typu C. Wystąpią one u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy – ostrzega prof. Waldemar Halota, Przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Więcej informacji na:
www.wzwc.pl