22 marca 2013
Afrykańskie rytmy w ratuszu

W pierwszy dzień wiosny w legionowskim ratuszu odbył się II Powiatowy Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego.                          

 

II Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych składa się z trzech konkursów: literackiego, plastycznego i muzycznego. W tym roku w konkursach wzięło udział blisko 150 osób. W trakcie Gali nagrodzono, wyróżniono i uhonorowano wszystkich artystów.

 

W konkursie Literackim „Jesteśmy razem” wzięło  udział 27 osób. Tematyka prac, zgodnie z regulaminem konkursu, dotyczyła problemów osób niepełnosprawnych, postrzegania ich przez otoczenie, tolerancji i integracji, włączania osób niepełnosprawnych w nurt życia społecznego. Nadesłane teksty oceniało jury w składzie:

  • Anna Czachorowska - przewodnicząca jury, dyrektor Biblioteki Publicznej w Jabłonnie, poetka,
  • Agnieszka Łuniewicz-Stępniak, - magister polonistyki, nauczycielka,
  • Pani Marta Berowska, pisarka

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I nagrodę Urszuli Chatys za utwór ,,Milczenie”, II nagrodę Karolinie Nieradzik za utwór ,,Sikorki w kapeluszach”, III nagrodę Wiktorii Sobolewskiej za utwór ,,W cieniu”, III nagrodę Dagmarze Sochali za utwór ,,Spełnione marzenia”.

Wyróżnienia I stopnia otrzymali: Mateusz Żebrowski za tekst ,,Osoby niepełnosprawne we współczesnym świecie”, Mateusz Rodak za utwór ,,Cień nadziei”, Olga Celska za tekst ,,Dosięgnąć marzeń”. Wyróżnienia II stopnia otrzymali: Michał Dzięcioł za tekst ,,Dzień niepełnosprawnego”, Patryk Wiereszka  za tekst ,,Coś o Michale”, Artur Snopek za tekst ,,Niepełnosprawni moimi oczami”. Nagrodzone prace będą zamieszczone w Gazecie Miejscowej i Gazecie Powiatowej oraz czytane w Radio Hobby.

 

Kolejnym wydarzeniem Przeglądu Sztuki Osób Niepełnosprawnych był konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział aż 62 uczestników, nad pracami obradowało jury w składzie:

  • Andrzej Sobierajski – dyrektor MOK w Legionowie,
  • Zofia Piotrowska – artysta plastyk,
  • Barbara Retmaniak – artysta plastyk.

Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną Agnieszce Kalinowskiej za trzy prace: „Tulipany”, „Bratki”, „Zachód Słońca i ich dwoje” oraz 19 nagród równorzędnych. Prace laureatów zostały wyeksponowane na wystawie w Galerii Sztuki Ratusz. Od 11 kwietnia wystawa ta zaistnieje w Pułtusku, a w naszej galerii zagości wystawa z Pułtuska.

Po raz pierwszy w tym roku na Przeglądzie Sztuki Osób Niepełnosprawnych odbył się konkurs muzyczny. Wzięło w nim udział 51 osób, zarówno soliści, jak i zespoły wokalno -instrumentalne i teatralne. Występy oceniało Jury w składzie:

  • Paulina Żmijewska,
  • Karolina Kwiatek,
  • Justyna Górska – Guzik,
  • Robert Szymański – muzyk, lider zespołu Sexbomba.

Na scenie podczas gali wystąpili laureaci konkursu. Jako pierwszy wystąpił chór z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie z piosenką „Moje Miasto”. Po nich uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Legionowie Krzysztof Duda zaśpiewał piosenkę ”Gdzie jest Ola”, zaś Paweł Waśniewski „Bo ja gram na saksofonie”.

Warsztaty Terapii Zajęciowej OPS reprezentował Paweł Łączkowski utworem „Hej Sokoły”. Na zakończenie zespół wokalno-teatralny „Mobilni” z Środowiskowego Domu Samopomocy z Serocka przedstawił fragment „Małego Księcia”. Jury Przyznało cztery indywidualne nagrody za „osobowość sceniczną” następującym osobom:

  • Krzysztofowi Dudzie z SP 2 za żywiołowe wykonanie połączone ze spontanicznością i znakomitym kontaktem z widownią,
  • Piotrowi Łątce – tamburyno WZT za świetne poczucie rytmu i porywającą osobowość estradową – występ wraz z zespołem,
  • Dominice Kosińskiej za doskonałą grę aktorską i sugestywne wyrażenie kreowanej postaci. MOBILNI występ rola Żmii,
  • Justynie Bulwickiej za doskonałą grę aktorską i sugestywne wyrażenie kreowanej postaci. MOBILNI- występ rola Lisa.

Jury postanowiło wyróżnić za „Największe przedsięwzięcie artystyczne konkursu” grupę teatralną MOBILNI z Serocka za spektakl „Mały Książe”.

 

 

Na koniec prowadzący Andrzej Sobierajski i Paulina Żmijewska zapowiedzieli zespół „Jeden Rytm - Jeden świat” z Warszawy. Zespół ten to podopieczni Ośrodka Wsparcia i Rehabilitacji dla Osób Niepełnosprawnych w Warszawie. Grupa pod kierownictwem Wojciecha i Piotra Bartosiaków podbiła serca publiczności muzyką opartą o bogate instrumentarium perkusyjne z towarzyszeniem gitary i keyboardu. Na sali zapanował tropik, a zebrani poczuli się jak w Afryce. A to wszystko dzięki tworzonej przez członków zespołu oryginalnej muzyce opartej na brzmieniach z tego kontynentu.

Na zakończenie w imieniu podopiecznych Fundacji „Promień Słońca” podziękowałem wszystkim darczyńcom, szczególnie społeczności Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Społeczności Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, Przedszkolu „Chatka Puchatka”, wszystkim którzy rozumieją, co to znaczy być niepełnosprawnym i starają się nieść pomoc.

 

-Życzę wszystkim na te święta aby radosny promień słońca wraz z przesłaniem wielkanocnym  naszej fundacji zagościł w Waszych rodzinach. Aby wiosenny nastrój wywołany wyrządzonym dobrem nie opuszczał Was nigdy. Wszystkiego najlepszego. Wspaniałych świąt Zmartwychwstania.

Jerzy Jastrzębski

 

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/0013{/gallery}

 

Tekst i zdjęcia: Jerzy Jastrzębski