4 sierpnia 2011 r. Starosta Legionowski z Wójtem Gminy Jabłonna oraz przedstawicielami gmin Serock, Wieliszew uczestniczyli w spotkaniu z panią Aleksandrą Czyżewską – pełnomocnikiem Wojewody Mazowieckiego ds. bezpieczeństwa powodziowego Dorzecza Wisły Środkowej.
W czasie spotkania przedstawiona została sytuacja na terenie powiatu legionowskiego w związku ze wzmożonymi opadami. W lipcu bieżącego roku, według pomiarów Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, na terenie powiatu legionowskiego spadło 413 litrów wody na metr kwadratowy, podczas gdy średnioroczny poziom opadów dla naszego terenu wynosi 61 l/m2.
Starosta Jan Grabiec przedstawił informacje dotyczące podtopień piwnic domów, posesji i upraw na terenie powiatu legionowskiego, a w szczególności sytuację w Kanale Bródnowskim i rowach melioracyjnych. W okresie od 28 lipca do 4 sierpnia na terenie powiatu legionowskiego podtopionych zostało:
w Legionowie: 13 piwnic, 5 garaży, ulice Kolejowa, Schabowskiego, Piaskowa, Skorupki, Grunwaldzka, Leśmiana, Topolowa, Projektowana, Zegrzyńska, Kujawska, Wileńska, Gnieźnieńska i Łąkowa,
w gminie Serock: 12 posesji zabudowanych, 5 piwnic, 1 działka wokół domu, 2 budynki gospodarcze, miejscowości: Dosin, Izbica, Stasi Las, Wola Kiełpińska, Ludwinowo Zegrzyńskie, Borowa Góra, Dębe, Święciennica, Marynino, Łacha, Skubianka,
w gminie Wieliszew: 121 posesji, w tym 100 piwnic, 20 garaży, 1 szkoła, 2 drogi, miejscowości: Łajski, Olszewnica Stara, Skrzeszew, Komornica,
w gminie Nieporęt: 154 obiekty, w tym 151 posesji, 2 szkoły i 1 urząd, miejscowości: Nieporęt, Wola Aleksandra, Stanisławów Drugi, Kąty Węgierskie, Rembelszczyzna, Michałów Grabina, Rynia, Zegrze, Białobrzegi, Józefów, Wólka Radzymińska, Izabelin i Beniaminów,
w gminie Jabłonna: 70 obiektów, w tym 57 piwnic, 16 garaży i 27 ulic: Chotomów – Bagienna, Kolejowa, Okólna, Piusa XI, Radosna, Sosnowa, Strażacka, Świerkowa, Wspólna, Wypoczynkowa, Żeligowskiego, Dąbrowa Chotomowska – Kolejowa, Lipowa, Jabłonna – Milenijna, Trzciany – Granitowa.
Podczas spotkania uzgodniono, że samorządy lokalne dokonają szacunków strat w infrastrukturze lokalnej oraz w budownictwie jednorodzinnym. Informacja o wysokości strat zostanie przedstawiona Wojewodzie Mazowieckiemu. Ponadto samorządy z terenu powiatu wystąpią ponownie do Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego o niezwłoczne zapewnienie dodatkowych środków na oczyszczanie Kanału Bródnowskiego, poza pulą środków zapewnionych w tegorocznym budżecie Województwa Mazowieckiego.
Dodatkowo Starosta Legionowski zwróci się do Państwowego Instytutu Geologicznego o przedstawienie informacji dotyczących sytuacji hydrologicznej na terenie powiatu i prognozowanych zmian w tym zakresie, a w szczególności poziomu wód gruntowych. Starosta wystąpi też do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskami dotyczącymi zgody na odstrzał bobrów w miejscach, w których żeremie bobrowe zagrażają bezpieczeństwu ludzi poprzez tworzenie tam na Kanale Bródnowskim i ciągach wodnych melioracyjnych.
Sytuacja dotycząca poziomu wód gruntowych i opadowych będzie monitorowana przez służby gminne i powiatowe w związku z obecnym podwyższonym poziomem tych wód oraz prognozami dotyczącymi dalszych opadów.