18 kwietnia 2013

Bezpieczna droga do szkoły

Spotkanie dotyczące zapewnienia bezpiecznego dojścia do szkoły dzieciom, które za 1,5 roku rozpoczną naukę w powstającej na granicy Chotomowa i Jabłonny placówce, odbyło się 16 kwietnia w legionowskim starostwie.

Przy drogach powiatowych w naszym regionie zlokalizowanych jest 11 placówek oświatowych. Powiat od ponad roku realizuje program poprawy bezpieczeństwa ruchu w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ze względu na dzieci i młodzież są to miejsca, które samorząd powiatowy otacza szczególną troską. Zarówno w ramach realizowanych inwestycji modernizacyjnych na tych drogach, jak i niezależnie od nich, służby drogowe starostwa w porozumieniu z gminami instalują w okolicach szkół urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, które mają na celu zapewnić dzieciom bezpieczną drogę do i ze szkoły. Starostwo opracowuje sukcesywnie projekty organizacji ruchu na drogach powiatowych w sąsiedztwie placówek oświatowych, które uwzględniają:
- ograniczenie prędkości do 40 km/h,
- oznakowanie znakami ostrzegawczymi A-17 "uwaga dzieci",
- wyznaczenie i oznakowanie przejść dla pieszych z azylem i ewentualnym odgięciem toru jazdy, oznakowanych znakami A-17 i D-6 "uwaga przejście dla pieszych",
- sygnalizację świetlną pulsacyjną ostrzegawczą z oświetleniem kierunkowym samego przejścia dla pieszych,
- skanalizowanie ruchu pieszych przy pomocy barierek typu U-12, separujących ruch pieszych od kołowego.
Dodatkowo w miejscach o największym natężeniu ruchu powiat planuje wystąpienia do Inspekcji Transportu Drogowego o ustawienie fotoradarów.

Część tych rozwiązań została już wprowadzona. Przy szkole w Olszewnicy Starej zainstalowana została sygnalizacja świetlna pulsacyjna, na przejściu dla pieszych obok szkoły w Łajskach wybudowany został azyl (wysepka pozwalająca przekroczenie jezdni na raty), przy szkole na Jana Pawła I w Legionowie gmina Legionowo ustawiła fotoradar, a starostwo podczas modernizacji wybudowało chodnik, ścieżkę rowerową i zainstalowało wygrodzenia oddzielające pieszych od samochodów.



Na spotkaniu szef Wydziału Inwestycji i Drogownictwa starostwa przedstawił koncepcję organizacji ruchu dla szkoły podstawowej w Chotomowie, która powstaje u zbiegu ulic Chotomowskiej (droga powiatowa 1820W) i Kisielewskiego. W koncepcji znalazły się rozwiązania opisane powyżej. Zarówno przedstawiciele gminy Jabłonna, jak i policji uznali proponowane rozwiązania za optymalne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo uczniów, którzy w drodze do i ze szkoły będą musieli przejść na drugą stronę ulicy Chotomowskiej. Przy okazji starosta oraz wójt Jabłonny Olga Muniak poinformowali o tym, że na przyszły rok zaplanowane jest dokończenie budowy chodnika przy ul. Chotomowskiej od skrzyżowania z Kisielewskiego do cmentarza w Jabłonnie. Gmina jest już w trakcie projektowania oświetlenia, wójt potwierdziła również, że Jabłonna będzie współfinansować to przedsięwzięcie.

Zebrani poruszyli również temat dalszej rozbudowy obiektu oświatowego w Chotomowie. Szkoła podstawowa to pierwszy etap przedsięwzięcia pod nazwą Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe (CEKS). W kolejnym etapie planowana jest budowa ośrodka kultury i gimnazjum. Starosta Jan Grabiec zaproponował przygotowanie kompleksowego rozwiązania komunikacyjnego dla tego terenu, obejmującego zarówno odcinek drogi na wysokości CEKS, skrzyżowanie Chotomowska/Kisielewskiego, jak i dalszą część drogi powiatowej w kierunku ul. Modlińskiej w Jabłonnie, nawet z uwzględnieniem sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Chotomowskiej z drogą wojewódzką. Niebawem wejdzie w życie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zaplanowana jest m.in. droga gminna klasy zbiorczej, łącząca ul. Parkową w Legionowie z ul. Chotomowską w Jabłonnie. Starosta zaproponował, by rondo zaplanować na tym właśnie skrzyżowaniu. Powstanie tej drogi powinno w znaczący sposób zmniejszyć ruch na ulicy Kisielewskiego, która obecnie jest dogodnym skrótem prowadzącym z Chotomowa do Legionowa i tym samym zminimalizować uciążliwości z tym związane dla mieszkańców Kisielewskiego i przyległych ulic, które nie są przystosowane do przenoszenia zwiększonego ruchu.
W podsumowaniu dyskusji ustalono, że gmina Jabłonna i powiat wspólnie opracują założenia koncepcji układu komunikacyjnego w rejonie CEKS, z uwzględnieniem koncepcji przedstawionej przez starostwo oraz dalszego odcinka drogi powiatowej, powstania drogi gminnej zaplanowanej w mpzp oraz skrzyżowania ul. Chotomowskiej z drogą wojewódzką ul. Modlińską w Jabłonnie. Wstępnie ustalono termin prezentacji powstałej w wyniku współpracy koncepcji na sierpień br.

W spotkaniu wzięli udział starosta Jan Grabiec, wójt Jabłonny Olga Muniak, komendant powiatowej policji nadkom. Paweł Piasecki, radni gminni Mariusz Grzybek i Dariusz Kubalski, radna powiatowa Grażyna Trzaskoma, przedstawiciel mieszkańców ul. Kisielewskiego Marcin Mizgalski, przedstawiciele służb inwestycyjnych powiatu i gminy oraz lokalne media.