14 maja 2013
Partnerstwo przeciw podtopieniom

30 kwietnia w Wołominie siedem samorządów podpisało porozumienie w sprawie  działań na rzecz zabezpieczenia terenów zalewowych w dorzeczu rzeki Czarnej przed powodzią.                                     
Wśród nich znalazły się Powiat Legionowski i Gmina Nieporęt.

Porozumienie podpisali przedstawiciele siedmiu samorządów. Na zdjęciu od lewej: starosta legionowski Jan Grabiec, zastępca burmistrza Radzymina Andrzej Siarna i wicestarosta wołomiński Konrad Rytel.

Rzeka Czarna, płynąca przez tereny powiatu wołomińskiego i gminy Nieporęt w powiecie legionowskim, niemal co wiosna jest źródłem podtopień. Siedem samorządów z powiatu wołomińskiego i legionowskiego postanowiło wspólnymi siłami zmienić ten stan rzeczy. Wynikiem tego postanowienia jest porozumienie, na mocy którego opracowana zostanie koncepcja projektowa oraz zostaną podjęte inne działania na rzecz zabezpieczenia terenów zalewowych w dorzeczu rzeki Czarnej przed powodzią w powiecie wołomińskim i legionowskim na terenie gmin: Wołomin, Radzymin, Marki i Nieporęt z uwzględnieniem gospodarki wodno-ściekowej gmin Wołomin i Kobyłka.

W ostatnich latach na tym terenie występowały liczne podtopienia i zalania niszczące miejscową zabudowę i infrastrukturę. Wspólnie działania zapoczątkują prace nad uregulowaniem rzeki Czarnej, dzięki czeku poprawi się gospodarka wodna obszaru i podniesie się bezpieczeństwo na terenach zalewowych wokół niej. W jedności siła, więc samorządowy sojusz pozwoli na wykonanie kompleksowej dokumentacji, która obejmie również część obszaru powiatu legionowskiego. Starosta Legionowski w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców wyraził chęć przystąpienia do powyższego porozumienia, wiedząc, że tylko wspólne działania mogą przynieść najlepsze rozwiązania pozwalające na zminimalizowanie strat powodziowych w zlewni rzeki Czarnej. Poparł go wójt Nieporętu, przez którego gminę przepływa rzeka.

Uczestnicy porozumienia planują realizację przedsięwzięcia głównie ze środków zewnętrznych, zaś własne środki będą stanowiły tylko element uzupełniający. W ramach umowy z budżetu Powiatu Legionowskiego na ten cel przeznaczone zostanie 10 tysięcy złotych.